Shadow

Wernisaż wystawy „Od Piasta do Piasta – Numizmatyka” za nami!

W środowe popołudnie spotkaliśmy się wna wernisażu wystawy „Od Piasta do Piasta – Numizmatyka”. Ekspozycja była podsumowaniem bogatej kolekcji monet, plakiet, monet oraz statuetek, na których utrwalono dynastię piastowską. Spotkanie było ponadto okazją do uczczenia jubileuszu 55-lecia działalności Tadeusza Panowicza, autora wystawy.
Spotkanie z jubilatem poprowadził animator kultury Jarosław „Mixer” Mikołajczyk. Podczas niezwykle ciekawej rozmowy, Tadeusz Panowicz przybliżył publiczności proces gromadzenia kolekcji, jak również materiałów, które wprowadziły go w świat numizmatyki. Jak się okazuje, jego zainteresowanie Piastami jest zupełnie przypadkowe. Gdy w latach 70. ubiegłego wieku podjął pracę w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy uznał, że wypada poznać więcej szczegółów na ich temat. Zebrał wszelką literaturę związaną z tematem, lecz nadal nie było to dla niego wystarczające. W 1985 roku zlecono mu wykonanie aktu pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, za co Komitet Odbudowy monumentu wręczył mu medal pamiątkowy z wizerunkiem pierwszego króla Polski – to był właśnie początek tworzenia się tej kolekcji medali, plakiet, monet, statuetek, na których utrwalono dynastię piastowską. W dalszej części spotkania T. Panowicz odpowiadał także na liczne pytania dotyczące własnych zbiorów archiwalnych, a także wielu prac z obszaru liternictwa artystycznego, grafiki czy literatury.
Słowa prawdziwego uznania wyraziła wicestarosta Anna Jung, która podkreśliła mnogość talentów autora wystawy i jego zasługi dla nauki i kultury nie tylko lokalnej: /- Tadeusz Panowicz, to człowiek wyjątkowej wrażliwości, jest obdarzony talentami godnymi mistrzów renesansu. Dziękujemy Tadeuszu za twoje 55 lat działalności, i za to, że jesteś. Dar przebywania z Tobą jest dla nas wszystkich szczególnym wyróżnieniem /– dodała wicestarosta.
Tadeusz Panowicz to rodowity poznaniak, z wyboru gnieźnianin. Pasjonat historii lokalnej Gniezna i Pobiedzisk, bibliofil, dziennikarz i liternik. Jest osobą obdarzoną wieloma talentami. Napisał kilka książek oraz ok. 4000 publikacji o tematyce historycznej, archeologicznej czy bibliograficznej, z czego prawie połowa z nich dotyczy wielkopolski.Od wielu lat rysuje zabytkowe budowle Ziemi Gnieźnieńskiej. Precyzyjnie wykonane piórkiem rysunki prezentuje na wystawach, a przy okazji barwnie opowiada |o dziejach przedstawionych obiektów. Jako liternik artystyczny wykonywał akty erekcyjne pomników i budowli. Jest wykonawcą zdobionych miniaturami rękopisów wykonanych pismem gotyckim. Jest również kolekcjonerem starodruków, rękopisów, unikatowych dokumentów, monet, orderów, a nawet zabytkowych wiejskich sprzętów użytkowych. (inf. prasowa)