Shadow

Widownia na 307 widzów, sala fitness, winda – tak ma wyglądać hala sportowa w Zdziechowie

{CAPTION}
To kolejny etap budowy dużego kompleksu edukacyjnego na skraju wsi przy drodze do Gniezna. Obecnie kończony jest I etap inwestycji, czyli budowa przedszkola. Niebawem ruszą prace budowlane II drugiego etapu kompleksu – hali sportowej.
Zarządzany przez Gminę Gniezno Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zdziechowie funkcjonuje w zabytkowym pałacu rodziny Wendorffów w centrum wsi. Jednak jest to obiekt odbiegający standardami od współczesnych placówek edukacyjnych i już od wielu lat pojawiały się głosy napominające o potrzebie wyprowadzki do większych i bardziej przestronnych wnętrz. W pałacu znajduje się także gminne przedszkole posiadające 3 oddziały. Decyzją władz gminy w perspektywie następnych lat uczniowie i przedszkolaki mają opuścić pałac i sukcesywnie przenosić się do kolejno budowanych obiektów nowego kompleksu edukacyjnego. W lutym 2016 roku rozpoczęto budowę przedszkola, które ma pomieścić 150 dzieci z północnych terenów gminy. W budynku będzie 6 sal z zapleczem (zespołem sanitarnym i pomieszczeniem magazynowym), 2 sale multimedialne, 2 sale tematyczne oraz salka gimnastyczna z bezpośrednim dostępem do wewnętrznego dziedzińca. W budynku znajdą się również pomieszczenia administracyjne, pokój logopedy, psychologa, pokój nauczycielski oraz sale zajęć dodatkowych. W budynku powstaje blok żywieniowy, przygotowujący dla dzieci posiłki oraz kotłownia gazowa. Do przedszkola przylegać będzie plac zabaw z piaskownicą. Inwestycja jest obecnie na ostatniej prostej i jeszcze w tym roku będzie oddana do użytku.
Ledwie do nowego budynku wprowadzą się przedszkolaki budowany będzie już kolejny obiekt całego kompleksu – hala sportowa. Ona służyć ma uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy jeszcze przez kilka lat będą uczęszczać do starego pałacu. Po wybudowaniu nowych budynków, także oni zmienią swoje miejsce nauki i w ten sposób kompleks Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Zdziechowie będzie ukończony i złożony z 4 obiektów które uzupełnią boiska sportowe.
Planowana hala będzie posiadać widownię przeznaczoną dla 307 widzów, 4 zespoły szatniowe z węzłem sanitarnym, pomieszczenia dla trenerów i sędziów, pokój socjalny i magazyn. Na piętrze obiektu sportowego znajdzie się sala fitness, rehabilitacyjna oraz konferencyjna. Cały obiekt będzie oczywiście w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych wraz z zamontowaną windą, a zawierać ma 42 różne pomieszczenia. Salę sportową będzie można grodzić na trzy niezależne części za pomocą elektrycznie rozciąganych kotar. Dzięki temu rozwiązaniu w jednym czasie będą mogły odbywać się zajęcia trzech grup szkolnych. Obiekt będzie też w pełni dostosowany do gry w koszykówkę, piłkę ręczną, siatkówkę czy tenisa ziemnego. Dodatkowe wyposażenie to tablice świetlne i maszyna do czyszczenia nawierzchni hali. Inwestycja ma się rozpocząć do końca lutego 2017 roku, a zakończyć do 29 czerwca 2018 roku. Obecnie trwa postępowanie przetargowe.
ALEKSANDER KARWOWSKI