To ma być inwestycja, która przygotuje kadry dla licznych zakładów przemysłowych we Wrześni i całym regionie. Powiat wrzesiński w Grzymysławicach wybuduje za 48 mln złotych najnowocześniejsze w Polsce centrum kształcenia technicznego – Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii.
O takich środkach przeznaczonych na cele edukacyjne może pomarzyć nie jeden samorząd. Dzięki funduszom europejskim przyznanym w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Starostwo Powiatowe we Wrześni wybuduje w sercu Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej nowoczesne obiekty, w których kształcić się będą przyszli i obecni pracownicy licznych zakładów przemysłowych ulokowanych w regionie. Niedawno, bowiem 24 marca starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz podpisał listy intencyjne o podjęciu współpracy z kilkudziesięcioma przedsiębiorstwami, instytucjami samorządowymi i naukowymi, m.in. z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gnieźnie. Jak zapewnia starosta, obiekt będzie wyposażony w najnowocześniejsze pracownie, w których do zdobycia odpowiednich kwalifikacji przygotowywać się będą mieszkańcy regionu. Z okien planowanego obiektu będzie roztaczał się widok na wielkie hale przemysłowe, które po czasie szkoleń przyjmą nowych pracowników kształconych w CBiRNT.
W kilkudziesięciu pracowniach znajdzie się wyposażenie, jakie ma nie ustępować podobnemu w nowoczesnych zakładach. Dzięki temu, osoby chcące się przekwalifikować, zdobyć umiejętności praktyczne i znaleźć zatrudnienie w okolicy, będą mieli szanse płynnego i szybkiego przejścia z CBiRNT we Wrześni do okolicznych zakładów. Ma to być tym prostsze, że dzięki współpracy powiatowej instytucji z firmami, te będą wprowadzać swoje programy szkolenia do tej instytucji. Np. przyszły operator wózków widłowych w centrum badawczym będzie się uczył konkretnych umiejętności potrzebnych do pracy w magazynie logistycznym konkretnej firmy w regionie. Po zakończeniu kursu będzie miał szansę podjąć w niej zatrudnienie. – Bez firm, bez współpracy z przedsiębiorstwami, z jednostkami naukowymi i badawczymi to Centrum byłoby martwe – mówi starosta wrzesiński.
Na powierzchni ponad 4000 m kw. powstaną pracownie np. techniki robotów, podstaw pneumatyki i hydrauliki, programowania sterowników, obsługi wózków widłowych, metod spawalniczych, projektowania w systemie CAD, cięcia plazmą, modelowania 2D i 3D. Osoby szkolone w swoje ręce będą mieli szanse wziąć mikroskopy, skanery optyczne czy drukarkę 3D. Jak podkreślają twórcy Centrum, to będzie jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie pod jednym dachem zgromadzone będzie tak dużo urządzeń korzystających z najnowszych technologii używanych w przemyśle. Same pracownie to nie wszystko, by ośrodek mógł żyć w pełni będzie on zawierał miejsca do wypoczynku, lokal gastronomiczny, sale do nauki języków obcych oraz sale komputerowe, a obok powstanie parking na 200 miejsc. Inwestycja rozpocznie się w maju, a jej oddanie do użytku przewidywane jest na grudzień 2018 roku. (ak)