Shadow

Wielkopolska pyra w harcerskim wydaniu

W sobotę, 1 października, 125 zuchów i harcerzy razem z 17 dorosłymi wzięło udział w hufcowym Święcie Pyry na trasie Trzemeszno – Kamieniec – Słowikowo – Trzemeszno. Start wędrówki miał miejsce przy Jakubówce w Kamieńcu, gdzie ksiądz proboszcz odprawił mszę polową.
Po powitaniu przez dh komendanta hm. Włodzimierza Losika, dh Renatę Szumerę i dh Małgorzatę Przybylską-Kamińską, drużyny otrzymały karty patrolu. Gromady Zuchowe i Drużyny Harcerskie z Trzemeszna, Kruchowa, Trzemżala oraz Słowikowa wyposażone w wodę oraz słodką przekąskę wyruszyły w malowniczą trasę, wiodącą przez Rękawczyn, aż po świetlicę w Słowikowie. Na dzielne zuchy i harcerzy czekało 10 zadań, które przybliżyły wielkopolską kulturę i obrzędowość. Wśród zadań znalazła się m.in. krzyżówka z ziemniaczanymi hasłami, rzut pyrą do celu, obieranie skórki z ziemniaka, malowanie okularów na swoim nosie czy znajomość maszyn potrzebnych do uprawy i zbiorów ziemniaka. Na zakończenie rajdu, na uczestników czekał ciepły posiłek przygotowany przez panie kucharki ze Słowikowa. Pyszne ziemniaki podane z surówką i mięsem smakowały wyśmienicie.
Organizatorem rajdu była Próbna Drużyna Harcerska ze Słowikowa. Gromadom Zuchowym i Drużynom Harcerskim wręczono pamiątkowe dyplomy uczestnictwa. Brać harcerska zawiązała krąg, a komendant Hufca ZHP Trzemeszno hm. Włodzimierz Losik przekazał braterską iskrę. W czasie rajdu uczestnicy zbierali nakrętki, które zostały wrzucone do pojemnika-słowika na placu świetlicy w Słowikowie. Harcerze serdecznie dziękują dyrektor szkoły w Słowikowie Elżbiecie Przybylskiej za udostępnienie terenu do wspólnej integracji i zakończenia wędrówki. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Trzemeszno na zadanie *p.n.„*Śladami wielkopolskiej kultury, obrzędowości, tradycji regionalnej oraz świadomości narodowej i obywatelskiej*” **w konkursie ofert w zakresie „Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. (kar)***