Shadow

Wielkopolski Kongres Nowej Lewicy

Po Kongresie Krajowym Nowej Lewicy, który odbył się 9 października, w całej Polsce miały miejsce Kongresy Wojewódzkie. Wielkopolski Kongres Nowej Lewicy został zorganizowany w niedzielę, 28 listopada w obiekcie konferencyjnym Concordia Design w Poznaniu. W kongresie uczestniczyło 141 delegatek i delegatów, co daje 98 procent frekwencji.
Z powiatu gnieźnieńskiego frakcja Sojuszu Lewicy Demokratycznej wybrała 4 osoby, tj. poseł Tadeusz Tomaszewski, Stanisław Dolaciński, Mariusz Mądrowski i Zofia Komosińska – Fudali, natomiast Koło gnieźnieńskie frakcji Wiosna reprezentowali: Kacper Parol, Kamil Parol, Aleksandra Szczepaniak, Ewelina Warda oraz Oliwia Jankowiak i Anna Kosmala zamieszkujące powiat wrzesiński. Delegatki i delegaci głosowali przyjęcie uchwały programowej dotyczącej wezwania rządu do przedstawienia strategii radzenia sobie z pandemią i jak najszybszego podniesienia nakładów na ochronę zdrowia do 7,2% PKB oraz do walki z drożyzną i jej skutkami, strategii ochrony klimatu i środowiska, wezwania Sejmu RP do przyjęcia zaproponowanej przez Lewicę ustawy ratunkowej, znoszącej niektóre skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, ograniczającego prawa kobiet, czy propozycje ważnych inwestycji infrastrukturalnych m.in. zapewnienia dostępu do kolei w każdym powiecie. Uchwała została przyjęta jednomyślnie. Na kongresie zostały wybrane osoby współprzewodniczące Wielkopolskiej Nowej Lewicy: posłanka Katarzyna Ueberhan z ramienia Wiosny i poseł Wiesław Szczepański z ramienia SLD. We władzach partii znajduje się również reprezentacja powiatu gnieźnieńskiego. Wiceprzewodniczącymi zostali wybrani: Oliwia Jankowiak – frakcja Wiosna (powiat wrzesiński) i poseł Tadeusz Tomaszewski – frakcja SLD (powiat gnieźnieński), natomiast w Radzie Krajowej zasiądą Oliwia Jankowiak – frakcja Wiosna, Kamil Parol – frakcja Wiosna oraz poseł Tadeusz Tomaszewski.
W Radzie Wojewódzkiej przez najbliższe 4 lata pracować będą: Stanisław Dolaciński – frakcja SLD, Anna Kosmala – frakcja Wiosna, Oliwia Jankowiak – frakcja Wiosna, Aleksandra Szczepaniak – frakcja Wiosna, Kamil Parol – frakcja Wiosna oraz Ewelina Warda – frakcja Wiosna. Zgodnie z uchwałą kongresu do końca lutego 2022 roku odbędą się Walne Zebrania członkiń i członków Nowej Lewicy w powiatach, w czasie których zostaną wybrane nowe władze partii, również w powiecie gnieźnieńskim. Nowa Lewica zrzesza ponad 100 członkiń i członków z frakcji SLD i Wiosna w powiecie gnieźnieńskim. (obk)