Shadow

Wielkopolski Rolnik Roku 2016: Igor Szamiłow


W niedzielę, 19 marca w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników XVI edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2016. Dziesięciu najlepszych wielkopolskich rolników otrzymało od Krzysztofa Grabowskiego – wicemarszałka województwa wielkopolskiego oraz Grzegorza Skrzypczaka – przewodniczącego kapituły konkursu statuetki Siewcy. Jeden z zaszczytnych tytułów trafił także do powiatu gnieźnieńskiego.
Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku organizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z Wielkopolską Izbą Rolniczą. Dzięki tej inicjatywie każdego roku wyróżniani są przedstawiciele szeroko rozumianej przedsiębiorczości rolniczej, którą realizują na terenie województwa wielkopolskiego. – Kapituła konkursowa wyróżnia rolników prezentujących wysoki poziom produkcji, stosujących nowoczesne technologie, odznaczających się dobrą i sprawną organizacją oraz racjonalnym wyposażeniem gospodarstw, a także tych, którzy odnoszą wysokie efekty ekonomiczne, ale także troszczą się o środowisko naturalne. Głównym celem konkursu jest promocja wielkopolskiego rolnictwa oraz prezentacja najlepszych rolników – informują organizatorzy.
Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało ponad 50 gospodarstw o różnych profilach produkcji. Kapituła konkursu powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wytypowała 20 najlepszych rolników, jako nominowanych w konkursie, spośród których wyłoniono 10 laureatów, którzy otrzymali tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2016, statuetkę Siewcy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Wśród nominowanych znaleźli się również rolnicy prowadzący swoją działalność na terenie powiatu gnieźnieńskiego: zajmujący się hodowlą bydła mlecznego Małgorzata i Mariusz Majerowicz z Kruchowa (gmina Trzemeszno), a także zajmujący się hodowlą drobiu i norek Igor Szamiłow z Rakowa (gmina Czerniejewo). Igor Szamiłow trafił do ścisłej dziesiątki, zdobywając tym samym zaszczytny tytuł.
Igor Szamiłow pochodzi z Rosji, ale od kilku lat jest obywatelem polskim. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 102 ha: fermę norek w Rakowie (gm. Czerniejewo, powiat gnieźnieński) oraz fermę drobiu w Orlinie Dużej (gm. Gizałki, powiat pleszewski). Ferma norek liczy 45 tys. matek i produkuje rocznie 180 tys. młodych. Roczna produkcja drobiarska to ponad 1,6 mln brojlerów kurzych. Fermy drobiu oraz zwierząt futerkowych są systematycznie modernizowane.
Gala, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom XVI edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2016 odbyła się 19 marca w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu. Nieco ponad tydzień później, 29 marca laureat z Rakowa usłyszał jeszcze raz gratulacje: podczas sesji Rady Miasta i Gminy Czerniejewo. – Mamy na terenie gminy Czerniejewo wielu rolników, którzy na ten tytuł zasługują. W tym roku uzyskał go pan Igor Szamiłow, przyjaciel gminy, który wielokrotnie już dał się poznać jako osoba wyjątkowa – powiedział Tadeusz Szymanek, burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo, wręczając w imieniu władz gminy list gratulacyjny. Również podczas sesji do gratulacji dołączyli także przedstawiciele gnieźnieńskiego oddziału Wielkopolskiej Izby Rolniczej: Zbigniew Stajkowski i Adam Kachniarz.
Sam laureat skromnie przyznaje, że tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku był dla niego zaskoczeniem. – Na początku nie wierzyłem do końca, a później byłem z tego po prostu dumny. Myślę, że to wyróżnienie pokazuje, że na terenie gminy Czerniejewo są rolnicy, którzy mogą zrobić wiele dobrego: i w pracy, i dla społeczeństwa – przyznał Igor Szamiłow. Warto przypomnieć, że Igor Szamiłow, jako przedstawiciel zarządu firmy Nordan Sp. z.o.o. w lutym tego roku został wyróżniony przez władze miasta i gminy Czerniejewo statuetką Człowieka Wielkiego Serca, m.in. za wspieranie samorządu w organizacji wielu imprez gminnych i przykładanie swojej „cegiełki” do sukcesywnego rozwoju gminy. Natomiast Rada Miasta i Gminy Czerniejewo – dzięki uprzejmości i szczodrości firmy Nordan sp. z.o.o. – stała się właścicielem brązowego medalu ks. Onufrego Kopczyńskiego, wybitego w 1816 roku w Warszawie na okoliczność wyróżnienia księdza Onufrego Kopczyńskiego złotym medalem za „Gramatykę języka polskiego”.
KINGA STRZELEC
//
/* w artykule wykorzystano materiały prasowe ze stron Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Wielkopolskiej Izby Rolniczej/