Shadow

Wieża ciśnień uratowana?

Spółka PKP nie widzi sensu w remoncie należącego do niej niszczejącego zabytku z 1907 roku. Wrzesińska wieża ciśnień w kompleksie wrzesińskiej stacji kolejowej czeka na najemcę, jednak tego na razie brak. Obiekt wymaga dużych nakładów finansowych, stąd niska stawka miesięcznej dzierżawy, jednak dzięki staraniom społeczników – obiekt udało się objąć nadzorem konserwatorskim.
Od zakończenia ery parowozów w kolejnictwie, zabytkowa wieża stoi bezczynnie na uboczu wrzesińskiej stacji kolejowej. PKP nie ma na nią pomysłów, a obiekt sukcesywnie popada w większe zniszczenie. Na stan zabytku zwróciło uwagę już sześć lat temu stowarzyszenie Projekt Września. Apelowało ono wielokrotnie do właściciela obiektu – Polskich Kolei Państwowych oraz samorządu miasta i gminy, o ratowanie charakterystycznej konstrukcji, która stanowi pewną dominatę w całym kompleksie wrzesińskiego dworca kolejowego. Miasto jest gotowe przejąć charakterystyczny obiekt, ale z gruntem i sąsiednim budynkiem mieszkalnym. Zgody na to nie dają PKP. Jak podkreślają kolejarze, z punktu widzenia firmy, dokonanie kapitalnego remontu wieży nie jest uzasadnione ekonomiczne, stąd odmowa przeprowadzenia takich prac. Jednak PKP ponaglane przez stowarzyszenie, postanowiło obiekt udostępnić komercyjnie już jesienią 2019 r. Od tego czasu najemcy brak, a oferta wynajmu wieży się nie zmieniła. Czynsz najmu wynosi 8,50 zł netto/m kw. miesięcznie plus opłaty za media. Przy metrażu powierzchni, miesięczna opłata czynszu wynosić będzie ok. 800 złotych. „Lokal w stanie dostatecznym. Wieża ciśnień należy do gminnej ewidencji zabytków. Znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Atrakcyjna lokalizacja i niepowtarzalna architektura sprawiają, że jest to ciekawy obiekt na mapie Wrześni, który można zagospodarować zarówno jako lokal biurowy jak i magazynowy” – reklamuje możliwość najmu PKP.
„W związku z brakiem jakichkolwiek remontów w minionym roku zwróciliśmy się do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o wpisanie wieży do rejestru zabytków. W ostatnich dniach zapadła w tej sprawie decyzja – wieża została wpisana do rejestru zabytków”- cieszą się członkowie Projektu Września. – Mamy nadzieję, że dzięki wpisowi do rejestru zabytków los wieży się poprawi i w końcu doczeka ona swojego remontu – podkreśla Damian Staniszewski, prezes stowarzyszenia. ALEKSANDER KARWOWSKI