Shadow

Wilki w Nadleśnictwie Czerniejewo w oku fotopułapki

Nie jest łatwo znaleźć w lesie wilka, bowiem są to z reguły zwierzęta dość płochliwe, unikające człowieka. Najczęściej my, spacerując po lesie, wilka nie widzimy, co nie znaczy, że on nie widzi nas. Niedawno wilki zarejestrowała fotopułapka czerniejewskich strażników leśnych.
 O tym, że w czerniejewskich lasach dobrze czują się wilki, wiadomo już od kilku lat. Ich tropy oraz odchody bez trudu można odnaleźć w leśnych ostępach. Jednak spotkać samego wilka w lesie nie jest łatwo. Nie udaje się to często nawet samym leśnikom. Z pomocą przychodzą tutaj fotopułapki, czyli miniaturowe kamery uruchamiające się, gdy w okolicy dostrzeżony zostanie ruch. Takie urządzenia pomagają nie tylko Straży Leśnej w ujawnianiu zaśmiecania lasów, ale też pomagają rejestrować przemarsze zwierząt, co pomaga przyrodnikom np. w ocenianiu populacji zwierząt zamieszkujących dane nadleśnictwo. Niedawno fotopułapka zarejestrowała na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo przejście dwóch wilków. – Choć migrujące przez teren Nadleśnictwa Czerniejewo wilki widywane są już od przynajmniej kilku lat, to każde z nimi spotkanie jest bez wątpienia wielkim przeżyciem dla obserwatora. Zwierzęta te prowadzą dość skryty tryb życia, jednak właśnie teraz – w okresie zimowym stają się bardziej widoczne. Warto w tym miejscu wspomnieć o ważnej roli, jaką pełnią wilki w lokalnych ekosystemach leśnych. To właśnie one poprzez eliminację osobników słabych i chorych przyczyniają się do poprawy stanu zdrowotnego miejscowych populacji jeleni, saren, czy dzików – informuje Nadleśnictwo Czerniejewo, które prezentuje krótki film z fotopułapki. Widać na nim dwa wilcze osobniki obwąchujące leśny śnieg.
Przy okazji leśnicy przypominają: „że wilki nie są ani maskotkami, ani strasznymi bestiami. Są po prostu ważnym elementem otaczającej nas przyrody. By uniknąć konfliktowych sytuacji wilków i ludzi, trzeba pamiętać o kliku prostych zasadach: resztki żywności pozostawiajmy w przeznaczonych do tego celu zamkniętych pojemnikach, ograniczy to ewentualne przywabianie wilków i innych dzikich zwierząt. Uwaga! Nie wyrzucajmy jedzenia również do koszy znajdujących się przy parkingach leśnych czy wiatach. Wtrakcie spaceru z psem prowadź go zawsze na smyczy, co nie tylko jest wymagane przepisami prawa, ale umożliwi kontrolę nad pupilem w przypadku spotkania z dzikimi zwierzętami (nie tylko z wilkami)”. (ak)