Shadow

Wiosna przywitana na bluesowo

Choć za oknem zima siłuje się z wiosną, to w Miejskim Ośrodku Kultury wiosna brzmi już na całego za sprawą koncertu Tortilli i supportującego jej młodego zespołu z Gniezna – Pigs Might Fly.
Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie zaprosił 16 marca do wspólnego przywitania wiosny w murach instytucji. Do Gniezna przyjechała formacja Tortilla, która choć czerpie z głębokich podłoży bluesa, to umiejętnie bawi się innymi stylami muzycznymi, udanie przełamując formę. Jednak zanim gwiazda wieczoru pojawiła się na scenie, publiczność rozgrzała istniejąca zaledwie rok w Gnieźnie formacja Pigs Might Fly, przyjmująca estetykę zespołu Pink Floyd (m.in. otwierający koncert utwór „Mother” brytyjskiego zespołu). – Zespół przebojem wdarł się do finału Kalejdoskopu Talentów, wystąpi w finale imprezy 13 lipca podczas Dni Gniezna – mówi Janka Matyska z MOK. – Ostateczny skład młodej formacji wykrystalizował się zaledwie miesiąc temu, ale są pełni pasji, wiary i talentu. Ogromnie im kibicuję – dodaje. Zespół mimo początkowych problemów technicznych zaprezentował dobry warsztat muzyczny i zaskoczył dojrzałym zanurzeniem w stylistyce rocka lat siedemdziesiątych.
Tortilla to natomiast klasyczny blues, rock, ale także jazz, podkreślane instrumentarium elektrycznym. Doświadczony zespół (m.in. laureat prestiżowego Rawa Blues) wystąpił w Gnieźnie w składzie: Michalina Zwierzychowska – wokalistka, Maurycy Męczekalski – gitara, Dawid Wydra – harmonijka ustna, trąbka, Tomek Przymorski – gitara basowa, Sylwester Popławski – perkusja. – Stwierdziliśmy, że w MOK ostatnio było mało koncertów, więc postawiliśmy na bluesowe powitanie wiosny i zaprosiliśmy zespół uznany, ze sporym stażem – wyjaśnia J. Matyska. – Jesteśmy zespołem elektrycznym, co znaczy, że wykorzystujemy instrumenty takie jak elektryczna gitara, bas i wzmacniacze. Gramy przede wszystkim własne utwory, ale blues jest tak bogatą muzyką i jest w nim wiele wspaniałych standardów, więc bez nich się nie obejdzie. Przypominam, blues ma jako muzyka ponad sto lat, więc w tym czasie pojawiło się wielu wspaniałych kompozytorów – mówi gitarzysta formacji Maurycy Męczekalski. (ak)