Shadow

Wiosna w pełni, czyli biblioteki świeże propozycje na maj

W specjalnych okolicznościach przyrody, czyli w Parku Trzech Kultur, miała miejsce kolejna konferencja prasowa miejskiej biblioteki. Tym razem książnica zachęca do wypożyczania specjalnych książek na maj, ogłasza abolicję i promocję oraz zachęca do włączenia się w nowe czytelnicze inicjatywy.
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna włącza się po raz kolejny w XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który będzie miał miejsce od 9 do 15 maja. Hasłem przewodnim tym razem będzie świat wirtualny, który choć wydaje się odległy od realnych kart książek, to już w pełni funkcjonuje w bibliotekach i odkrywa przed czytelnikami wiele możliwości. – To święto przede wszystkim ma podkreślić prestiż bibliotekarzy w społeczeństwie – przypomina Ludomira Nawrocka, starszy kustosz. – Biblioteka jest nowoczesna i nie odwracamy się od technologii i można nas łatwo odszukać w systemach cyfrowych. Choć istniejemy już od 1945 roku, to robimy wszystko, aby się odnaleźć w XXI wieku nowych technologii – dodaje.
Biblioteka szykuje m.in. zajęcia dla dzieci z książką interaktywną i poleci najlepsze książkowe blogi. Tydzień Bibliotek to także czas „przymknięcia oka” na spóźnialskich, którzy książki oddają po regulaminowym terminie. Jeśli w tym tygodniu odniesiesz książkę do książnicy, unikniesz kary. Natomiast ci, co jeszcze do biblioteki nie należą, mają szansę zapisać się do niej zupełnie bezpłatnie.
Dziewiątego maja miłośnicy kulinariów będą mogli wziąć udział w spotkaniu nowego klubu miejskiej biblioteki. Tego dnia bowiem rusza klub smakoszy przy Bibliotece Głównej pn. „Apetyt na Książkę”. – Zapraszamy miłośników książek i literatury pięknej o tematyce kulinarnej – zaprasza kustosz Krystyna Dąbrowska. – Mam nadzieję, że znajdą się miłośnicy książek i smacznego jedzenia. To o to chodzi, aby się też dzielić własnymi doświadczeniami i przepisami – opowiada o klubie. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w czytelni przy ul. Mieszka I, a uświetniać je będą wizyty dietetyków i szefów kuchni. Pierwsze spotkanie ze smakiem i literaturą rozpocznie się o godzinie 17.
Biblioteka zakwalifikowała się także do kolejnego etapu konkursu „Seniorzy w akcji”. To wspólne przedsięwzięcie książnicy i Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Na tym etapie nie możemy zdradzać szczegółów naszego pomysłu, ale będzie to ciekawa propozycja – mówi Danuta Wiśniewska, prezes GUTW. Ten konkurs realizuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, z którym gnieźnieńscy seniorzy współpracują już od dawna. – Prosimy trzymać kciuki, bo jak się uda, to zobaczycie państwo jak miasto zyska – uśmiecha się pani prezes.
Na maj pakiet „książek bezpiecznych” – czyli ciekawych i lekkich dla każdego czytelnika, poleca dyrektor biblioteki, Piotr Wiśniewski. – Majowe dni to moment na spędzenie czasu ze sobą. Jako biblioteka nie możemy odmówić sobie przyjemności promowania czytania „pod chmurką” – zauważa. Na najbliższe dni biblioteka poleca m.in. bajki Leszka Kołakowskiego czy prozę Mariusza Szczygła. Pakiet wydawnictw można poznać w bibliotecznej filii przy ul. Staszica. (ak)