Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej rozmawiał z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony USA. Wśród głównych zagadnień, które poruszyli szef MON i sekretarz obrony USA znalazły się m.in. wzajemna współpraca w sferze obronności oraz relacje partnerskie w sferze bezpieczeństwa. Spotkanie wjednostce w Powidzu było jednym z kolejnych punktów spotkania Lloyda Austina, z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem.
Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin mówił podczas wizyty w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego w Powidzu o tym, że USA są wdzięczne za zaangażowanie Polski we współpracę wojskową z Waszyngtonem. W bazie szef Pentagonu spotkał się ze stacjonującymi tam amerykańskimi żołnierzami. Dziękował polskiemu rządowi za ich dobre przyjęcie, zarówno tych, którzy przybyli niedawno w związku z rosyjskim zagrożeniem, jak i tych, którzy przebywają w Polsce na zasadzie rotacyjnej. W powidzkiej bazie rotacyjnie stacjonuje jeden z zespołów zadaniowych Brygady Lotnictwa Bojowego. W Powidzu umiejscowiono także Batalion Wsparcia Bojowego, jednostkę logistyczną.
Lloyd dodał, że widok amerykańskich i polskich żołnierzy razem pokazuje nasze bardzo dobre stosunki i silną współpracę, która – według niego – będzie jeszcze lepsza. Ponadto Lloyd Austin spotkał się z Mariuszem Błaszczakiem i prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie. Najważniejszymi tematami podczas rozmów był kryzys związany z Ukrainą, współpraca bilateralna oraz zakup przez Polskę 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji. Po spotkaniu Minister Obrony Narodowej powiedział, że jedność i współpraca sojuszu północnoatlantyckiego to najlepsza odpowiedź na agresywne działania Rosji. Gwarantuje bezpieczeństwo Europy, w tym także Polski. Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych zaznaczył, że agresja na Ukrainę nie tylko wzbudzi konflikt, ale także zagrozi podstawowym wartościom i niepodległości krajów. Dodał również, że atak Rosji na Ukrainę może wywołać wzrost liczby uchodźców w Polsce. Sekretarz Loyd wraził nadzieję, że kraje sojuszu północnoatlantyckiego stoją ramię w ramię z Ukrainą i zadeklarował także wsparcie USA w tej sytuacji. Lloyd dziękował żołnierzom polskim i amerykańskim za ofiarną służbę, powołując się nie tylko na współpracę wojskową w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO, które ma teraz ogromne znaczenie w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, ale także na wcześniejsze misje obu krajów walczących wspólnie w Afganistanie i Iraku. Zaznaczył jak ważny jest artykuł piąty traktatu północnoatlantyckiego i zapowiedział, że Amerykanie spełnią swoje zobowiązania sojusznicze. (es)