Shadow

Włodarze powiatów spotkali się w starostwie

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbył się kolejny Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego. Przybyłych gości, prawie 30 starostów i prelegentów powitali gospodarze spotkania: Lech Janicki, przewodniczący KPWW, starosta ostrzeszowski oraz gospodarz miejsca, starosta powiatu gnieźnieńskiego Piotr Gruszczyński. Między innymi rozmawiano o finansowaniu szpitali powiatowych w Wielkopolsce, a informację na ten temat przekazała Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ; o zmianie przepisów w zakresie rejestrowania pojazdów (na forum tę kwestię przedstawiła Małgorzata Kaniewska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Wydziałów Komunikacji i jednocześnie dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Poznaniu) oraz o ochronie środowiska (Mirosława Olejnik, dyrektor RDOŚ w Poznaniu).
Otrzymaliśmy kilka miesięcy temu od wicestarosty Anny Jung zaproszenie do Gniezna. To spotkanie, to kilka istotnych tematów, bardzo ważnych dla samorządów powiatowych. Oczywiście jeden to służba zdrowia i nasze szpitale. Dyrektor Pachciarz przedstawia sytuację z punktu widzenia NFZ. My wspólnie z dyrektorami szpitali i prezesami szpitalnych spółek powiatowych powiedzieliśmy swoje zdanie na ten temat. Pełniej zbieżności oczywiście nie było. Mamy ogromne problemy ze spięciem budżetów szpitali. Znakomita większość lecznic jest zadłużona. Mamy nadzieję, że ulegnie korekcie sposób finansowania szpitali jeśli chodzi o podstawowe oddziały, które są w tak zwanym ryczałcie, a ten ryczałt dla NFZ jest nienaruszalny, co powinno się zmienić, gdyż jego podstawą są liczby i wartości z 2015 roku. Liczymy, że NFZ zdobędzie się na pewną elastyczność i chęć uwierzenia, że są to rzeczywiste problemy, a nie tylko nasze wymysły – przyznał L. Janicki, starosta ostrzeszowski i dodał: – Natomiast szefowa ogólnopolskiego stowarzyszenia dyrektorów powiatowych wydziałów komunikacji Małgorzata Kaniewska przedstawiła zmiany przepisów w zakresie rejestracji pojazdów. Z niepokojem oczekiwaliśmy na szereg informacji w tej materii.Jak stwierdził starosta powiatu gnieźnieńskiego, Piotr Gruszczyński, tematyka szpitali jest bardzo bliska samorządom i pocieszającym był fakt możliwości rozmowy z przedstawicielami NFZ. Problem ten dotyczy bowiem nie tylko powiatu gnieźnieńskiego, ale całego regionu, a w większej skali – całego kraju.
Małgorzata Kaniewska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Wydziałów Komunikacji stwierdziła: – Referowałam problem dotyczący kar za niezgłoszenie faktu zbycia lub nabycia pojazdu w terminie przewidzianym przepisami – 30 dni od daty zdarzenia. To ważna sprawa, gdyż w przepisach zostały pokazane widełki – kary wyrażone w kwotach od 200 złotych do 1000 złotych bez żadnej gradacji. Sprowadzi się to do tego, że ocena, dlaczego 200, a dlaczego 1000 złotych, będzie bardzo trudna. Będzie duża polaryzacja, a to jest niedobre, gdyż jesteśmy administracją samorządową i nasze stanowiska formułujemy w postaci decyzji administracyjnych, a przy karaniu powinno być to spójne. Największy problem jest taki, że przepisy, które nam podano są do tego stopnia nieprecyzyjne, że w ocenie Związku Powiatów Polskich i naszej, kwalifikują się do zmiany. Za mało jest czasu, gdyż przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku. Między sobą, w samorządach musimy postanowić, jak będziemy interpretowali ten stan prawny, który został nam podany. Sytuacja dotyczy przedsiębiorców, którzy trudnią się obrotem pojazdów w naszym kraju i osób fizycznych, także banków, firm leasingowych, ogromnego obszaru obrotu pojazdów. (jw)