Shadow

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę sali gimnastycznej w Kłecku

Radość, wzruszenie i chwile refleksji towarzyszyły uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kłecku, która odbyła się 25 marca. Inwestycja była bowiem oczekiwana przez społeczność Kłecka i okolic od ponad 30 lat. Spełnia się tym samym marzenie kilku pokoleń, ale przede wszystkim marzenie dzieci o zajęciach w hali gimnastycznej, która daje szansę na podniesienie jakości kształcenia w tej placówce.
Budowa sali gimnastycznej przy SOSW w Kłecku to jedno z poważniejszych zadań inwestycyjnych, jakie w ostatnim czasie realizuje Powiat Gnieźnieński. Wartość robót budowlanych wraz z nadzorem wyniesieprawie 7 mln zł. Jak podkreślił starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński, tak poważna inwestycja nie mogłaby zostać zrealizowana bez udziału środków zewnętrznych, w tym przypadku Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kulminacyjnym punktem uroczystości było podpisanie aktu erekcyjnego. Podpisy złożyli: starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kłecku Lidia Sojkin–Rembikowska oraz Jarosław Sieszchuła, generalny wykonawca, przedstawiciel firmy Grinbud. Następnie podopieczni ośrodka odczytali list, który wraz z aktem erekcyjnym i przeróżnymi rekwizytami trafił do tzw. kapsuły czasu, która została umieszczona w murach nowo budowanej hali sportowej. Inwestycja w Kłecku to przede wszystkim odpowiedź na zgłaszane od lat zapotrzebowanie tamtejszego środowiska. O ile podczas ładnej pogody dzieci mogły korzystać z zewnętrznego boiska, o tyle w zimie, czy podczas niesprzyjającej aury, areną aktywności fizycznej były niewielkie sale lekcyjne.
W związku z rozpoczętą inwestycją ośrodek zyska obiekt o łącznej powierzchni 650 m kw. Na parterze zaprojektowano wejścia do budynku od strony południowo – zachodniej, jedno zlokalizowane przy istniejącym budynku, drugie przy projektowanej sali sportowej. Sala sportowa posiadać będzie łączną powierzchnię 240 m kw. i wysokość 6,35 m. Przy salce powstanie dwukondygnacyjny hol wejściowy stanowiący klatkę schodową wraz z funkcją reprezentacyjną – zjeżdżalnią spiralną. Budynek na poziomie każdego piętra będzie połączony z istniejącym budynkiem szkoły, umożliwiając przejazd osób niepełnosprawnych. Inwestycja, która rozpoczęła się jesienią zeszłego roku będzie realizowana przez dwa lata i zakończy się pod na przełomie listopada i grudnia 2022 roku.
Przypomnijmy, tylko w tym roku, na inwestycje Powiat Gnieźnieński chce przeznaczyćok. 22 mln złotych. Mimo wciąż niepewnej sytuacji w kraju, dzięki zaplanowanym inwestycjom, rok 2022 przyniesie z pewnością wiele korzyści dla mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego. Jednym z priorytetów Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego jest edukacja. Elementem wspierania oświaty w powiecie są między innymi inwestycje w infrastrukturę powiatowych jednostek oświatowych. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat udało się podjąć w tym obszarze wiele działań. Głównym celem były remonty i inwestycje, związane z decyzjami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, które wskazywały na konieczność pilnego dostosowania obiektów do współczesnych wymogów. To nie koniec, bowiem tylko w tym roku Powiat Gnieźnieński przy własnym wkładzie finansowym, pozyskując środki zewnętrzne, kontynuuje modernizację i remonty placówek oświatowych na łączną kwotę ponad 10 milionów złotych. (obk)
__