Shadow

Wojewódzkie obchody Święta Służby Więziennej w Gnieźnie

W środę, 5 lipca w Gnieźnie odbyły się uroczystości, zorganizowane z okazji wojewódzkich obchodów Święta Służby Więziennej. Wydarzenie stało się doskonałą okazją do docenienia pracy funkcjonariuszy, podziękowania za ich służbę i przekazania wyrazów uznania. W ramach uroczystości nastąpił także niezwykle ważny moment dla jednostki, zlokalizowanej na terenie powiatu gnieźnieńskiego: nadanie Sztandaru Zakładowi Karnemu w Gębarzewie.
W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. Sebastian Kaleta – wiceminister sprawiedliwości, płk Piotr Sękowski – zastępca dyrektora generalnego służby więziennej, płk Cezary Kosacz – dyrektor okręgowy Służby Więziennej, Michał Zieliński – wojewoda wielkopolski, Olimpia Tomczyk – Iwko – wicewojewoda lubuski, Robert Popkowski – radny w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, ppłk Jarosław Korytowski – dyrektor Zakładu Karnego w Gębarzewie, dyrektorzy jednostek penitencjarnych podległych okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Poznaniu, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych, a także przedstawiciele instytucji współpracujących z jednostkami penitencjarnymi na różnych płaszczyznach i członkowie rodzin świętujących funkcjonariuszy. Wojewódzkie obchody Święta Służby Więziennej rozpoczęły się w gnieźnieńskiej katedrze od mszy św. pod przewodnictwem bp Radosława Orchowicza. Po nabożeństwie uczestnicy udali się w uroczystej defiladzie na rynek, gdzie odbyła się druga część uroczystości. – Omnibus omnia factus sum – stałem się wszystkim dla wszystkich. To zdanie naszego patrona, świętego Pawła charakteryzuje tych, którzy służą, pomagają, wspierają. To ludzie, którzy stanowią o sile systemu penitencjarnego. Silne charaktery, odważne postawy i profesjonalne podejście do obowiązków wyznaczonych miejscem, które zajmujemy w systemie bezpieczeństwa państwa, sądziś potrzebne szczególnie. Świat, jaki znamy, ulega gwałtownym przeobrażeniom. Doświadczenia ostatnich lat – pandemia, coraz mniej stabilna sytuacja międzynarodowa, agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę – to zagrożenia stawiające przed nami kolejne wyzwania, którym stawiacie czoła mężnie, co pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem. (…) Pamiętajcie, że motto naszej służby zamyka się w trzech słowach: „ochrona, bezpieczeństwo, resocjalizacja”. W ramach ładu prawnego chronimy społeczeństwo, stanowimy ważny element systemu bezpieczeństwa państwa, pomagamy sprawcom przestępstw naprawić zło, które wyrządzili i wrócić do społeczeństwa, aby mogli zacząć nowe życie – mówił płk Cezary Kosacz, witając wszystkich przybyłych.
W trakcie uroczystości przeprowadzona została ceremonia, niezwykle ważna dla jednostki penitencjarnej w terenu powiatu gnieźnieńskiego: nadanie sztandaru Zakładowi Karnemu w Gębarzewie. W drzewiec sztandaru, ufundowanego przez PPO Przedsiębiorstwo Państwowe w Strzelcach Opolskich, zostały wbite gwoździe honorowe i gwóźdź pamiątkowy, następnie sztandar poświęcono. Z rąk wiceministra Sebastiana Kalety wyjątkowy przedmiot został odebrany przez dyrektora więzienia w Gębarzewie. – To dla mnie, jako dyrektora jednostki, niezwykły zaszczyt i wyróżnienie móc go przyjąć, reprezentując wszystkich funkcjonariuszy, pracowników cywilnych i emerytów służby więziennej Zakładu Karnego w Gębarzewie. To tu, w tym miejscu, które od ponad dziesięciu wieków stanowiło serce polskości i ducha narodowego, sztandar i jego symbolika nabierają szczególnego znaczenia. Sztandar to oznaka patriotyzmu, przywiązania do suwerenności niezachwianej wiary w niepodległość Ojczyzny. Jest on namacalnym znakiem przynależności państwowej i tożsamości narodowej, które reprezentują na co dzień również nasze mundury z biało – czerwoną flagą – podkreślał ppłk Jarosław Korytowski, dziękując jednocześnie za służbę i współpracę wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym Zakładu Karnego w Gębarzewie. Słowa podziękowania, życzeń i gratulacji funkcjonariuszom służby więziennej w imieniu Zbigniewa Ziobro – ministra sprawiedliwości przekazał także wiceminister Sebastian Kaleta. – Jest to dzień waszego święta, dlatego też w pierwszej kolejności chciałbym wam podziękować, życzyć pomyślności, ale także pogratulować – mówił. – Przede wszystkim chciałbym życzyć państwu, żeby wasza służba Ojczyźnie była realizowana z pełną pasją, determinacją i satysfakcją. Ponieważ służba więzienna często dla obywateli jest mniej widoczna od innych służb. Pełnicie służbę za murami, ponieważ strzeżecie bezpieczeństwa Polaków w ten sposób. Jednak chciałbym wyraźnie podkreślić, że od wielu lat pan minister Zbigniew Ziobro wkłada wielki wysiłek, by etos waszej służby, jak i obecność oraz świadomość waszej służby w życiu publicznym, była bardziej dostrzegana. Między innymi służą temu takie uroczystości, jak ta dzisiaj. Wasza służba od wielu lat jest również wspierana nowymi programami modernizacyjnymi. Kolejne ustawy pozwalają wyposażyć was w lepsze urządzenia, są dokonywane inwestycje, tak żeby również warunki waszej służby były lepsze – podkreślał wiceminister.
Uroczystość stała się także doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń i awansów. Tego dnia przyznane zostały: Krzyże Zasługi dla Służby Więzienne, odznaki „Semper Paratus”, odznaki „Za zasługi dla Więziennictwa”, „Ordery Świętego Pawła Apostoła – Patrona Służby Więziennej” oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.
KINGA STRZELEC