Shadow

Września będzie mieć nowy przystanek kolejowy

Powstanie on w Białężycach, w sąsiedztwie ogromnej fabryki Volkswagena i w środku Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (WSAG), która jest wrzesińskim centrum produkcyjno-logistycznym. To jedna z 13 wielkopolskich inwestycji przystankowych objętych rządowym programem.
Wspomniany rządowy program ma za zadanie rozwijać infrastrukturę przystankową na polskich szlakach kolejowych. Dzięki przeznaczonym w nim środkom, w całym kraju mają powstać nie tylko nowe przystanki kolejowe, ale również zmodernizowane zostaną też te istniejące. W samej Wielkopolsce program obejmuje 13 stacji i przystanków. Na liście podstawowej znalazły się m.in. Piła Fabryczna, Koźmin Wielkopolski i Krotoszyn. Ogłoszono także przetarg na opracowanie projektów i modernizację peronów w Książnie, Miłosławiu i Orzechowie. Do tych samorządów dołączyły również kolejne: Września (przystanek Białężyce), Patrzykowo (na trasie z Poznania do Warszawy), a także zmodernizowane zostaną perony w Słupcy.
 – Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w Wielkopolsce obejmuje budowę nowych przystanków w Białężycach i Patrzykowie. Efektem prac dla mieszkańców będzie lepsza oferta podróży pociągiem – mówi wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel. Jak zapowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe, która to spółka z grupy PKP wykona inwestycje – na każdym z nowych przystanków będą odpowiednio wysokie perony, dzięki czemu podróżni łatwo wsiądą do pociągów. Przewidziano m.in. wiaty, ławki, nowe oświetlenie i gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się pochylnie zapewnią dogodny dostęp do kolei. Będą także ścieżki naprowadzające. Dojazd i korzystanie z podróży pociągiem ułatwią nowe parkingi w pobliżu przystanków i stojaki rowerowe. (ak)