Shadow

Września będzie mieć państwową szkołę muzyczną

Zapowiada się koniec z dojazdami uczniów do Gniezna, Słupcy czy Poznania. Wrzesińskie środowisko muzyczne prawdopodobnie dopnie swego i w mieście powstanie długo wyczekiwana Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. Deklarację taką złożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a szkołę ma chęć poprowadzić samorząd powiatowy.
Prawdopodobnie już w tym roku ruszy wyczekiwana od lat publiczna szkoła muzyczna I stopnia. Ten cel łączy wiele środowisk, zwracających uwagę na fakt, że Września jest na tyle dużym ośrodkiem, że podoła zadaniu prowadzenia takiej jednostki i wpłynie ona znacząco na podniesienie poziomu artystyczno-kulturalnego mieszkańców regionu. Dotychczas dzieci chcące podjąć edukację muzyczną, musiały korzystać z lokalnych szkół niepublicznych lub publicznych w Słupcy, Gnieźnie i Poznaniu. Teraz mają zyskać publiczną szkołę w swoim mieście. Wolę poprowadzenia takiej szkoły wyraził samorząd powiatowy w 2017 roku, jednak wiadomość zwrotna z ministerstwa była odmowna. Argument przeciwko? Bliskość szkół publicznych w sąsiednich miastach.
Ministerstwo było głuche na duże zainteresowaniem placówką, do której akces zgłosiło kilkaset dzieci. Podczas tegorocznej wizyty we Wrześni Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Adama Bodnara, ten wyraził chęć wsparcia działań lokalnego środowiska i jego urząd przyjrzał się sprawie i dokumentom. W ostatnich miesiącach Rada Powiatu Wrzesińskiego ponownie wyraziła chęć prowadzenia takiej szkoły i zaapelowała ponownie do MKiDN o powołanie takiej jednostki. Powiat przygotował także pomieszczenia dla szkoły w swoim zasobie.
Dobre wieści napłynęły w końcu do Wrześni wraz z powrotem delegacji radnych miejskich z Projektu Września. Siedemnastego maja odbyli oni spotkanie z Lidią Skrzyniarz, dyrektorką Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. – Po przedstawieniu przez nas informacji między innymi o przyszłej kadrze nauczycielskiej oraz szczegółach dotyczących budynku, gdzie miałaby funkcjonować szkoła, zostaliśmy zapewnieni, że ministerstwo wyrazi zgodę na powstanie szkoły. Jeśli nic więcej nie stanie na przeszkodzie, to szkoła będzie mogła zacząć działać jeszcze w tym roku – informuje Projekt Września. (ak)