Shadow

Września chce być pionierem w zastosowaniu sztucznej inteligencji

Na razie w przemyśle, bowiem Września wraz z okolicznymi miejscowościami to technologiczne „eldorado”. Zastosowanie sztucznej inteligencji w produkcji przemysłowej staje się faktem, ale by rozwiązania przyszłości w automatyce wdrażać z głową, trzeba najpierw o nich dyskutować. Jedenastego czerwca odbyła się konferencja pt. „Sztuczna inteligencja w Przemyśle 4.0”.
Do podwrzesińskich Grzymysławic, gdzie powiat wrzesiński wybudował Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii, zjechali przedstawiciele firm, które pracują nad wdrażaniem sztucznej inteligencji w procesach przemysłowych. Miejsce konferencji nie jest przypadkowe, bowiem ulokowane między wielkimi zakładami przemysłowymi (m.in. Volkswagen) centrum, właśnie ma za zadanie wyznaczać kierunki rozwoju i zastosowania automatyki m.in. w sąsiednich fabrykach. – Jak zastosować w przemyśle sztuczną inteligencję, prezentują nam dziś firmy i startupy, ale już dziś stosowana jest w automatyce utrzymania ruchu. Dziś jesteśmy dzięki niej w stanie przewidywać i zapobiegać, by nie reagować później po fakcie. Algorytmy mówią nam, kiedy dana część się zużyje – opowiada Tomasz Mackiewicz, kierownik CBiRNT w Grzymisławicach.
Sztuczna inteligencja (AI – ang. artificial intelligence) ma za zadanie ulepszanie procesów technologicznych, dzięki niej produkcja w zakładach przemysłowych staje się sprawniejsza, mniej awaryjna, bardziej wydajna i bezpieczniejsza. – Dziś wykorzystujemy systemy typu CAD/CAM, czy systemy samouczące się przez analizę danych statystycznych. Z płynących wniosków możemy ulepszać nasze bieżące procesy produkcyjne – dodaje Damian Bąkowski, dyrektor ds. wdrożeń i rozwoju nowych technologii w Phoenix Contact Wielkopolska, jednego z prelegentów i partnerów konferencji.
O randzie takiego wydarzenia mówi Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński, który przyznaje, że jeszcze kilka lat temu nikt o sztucznej inteligencji nie mówił, a dziś to potrzeba chwili. – To było hasło z zupełnie innego świata, z pogranicza science fiction. Dzisiaj staje się to naszą rzeczywistością, która zagląda nie tylko do nowoczesnego przemysłu, ale i do naszego życia codziennego. Sztuczna inteligencja będzie za chwilę naszym chlebem codziennym – zauważa. Jak porównuje starosta, droga do sztucznej inteligencji jest jeszcze szybsza niż przełom, który nastąpił z faktem przejścia od telefonów tradycyjnych do smartfonów. – To, co dzisiaj jest nowiną techniczną, za chwilę będzie nam towarzyszyło w różnych aspektach – dodaje D. Jaśniewicz.
Na konferencję przybyli także uczniowie wrzesińskich szkół technicznych, którzy właśnie w tym miejscu pragną zaczerpnąć informacji o tym, co już tworzy kolejną rewolucję w przemyśle. Chętnie dzielili się swoimi pomysłami i ekscytacją wdrażaniem tej technologii. – Sztuczna inteligencja to dla mnie niesamowicie duży proces, który polega na analizowaniu danych. Bardzo mnie ten temat interesuje. Szczególnie ciekawe jest analizowanie obrazów, co przydaje się przy projektowaniu samochodów. Jadący pojazd analizuje pasy ruchu, znaki drogowe czy światła. To jest przyszłość. Już dziś można smartfonem zbadać za pomocą zdjęcia liścia, z jakiego gatunku drzewa ono pochodzi – nie kryje zachwytu Bartosz Adamczyk, uczeń Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni. Kilkugodzinna konferencja stworzyła pole do dyskusji, jak zmieni się przemysł w sąsiednich wielkich zakładach przemysłowych. Właśnie w Grzymisławicach chcą już dziś o tym rozmawiać i przygotować się do nadchodzących szybko zmian. ALEKSANDER KARWOWSKI