Shadow

Września wzbogaci się o nowy przystanek kolejowy. Powstanie w Białężycach

W bliskim sąsiedztwie potężnej fabryki koncernu Volkswagen w podwrzesińskich Białężycach powstanie w ciągu 5 lat nowy przystanek kolejowy. Pozwoli on nie tylko obsłużyć pasażerów dojeżdżających codziennie do pracy w licznych tu zakładach, ale skorzystają z niego też mieszkańcy okolicznych wsi.
Września Białężyce – będzie nosił prawdopodobnie nazwę nowy przystanek kolejowy. Jego budowa to pomysł Ministerstwa Infrastruktury, który inwestycję wpisało do nowego rządowego programu budowy/modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020 – 2025. Jego celem jest budowa lub zmodernizowanie 200 przystanków kolejowych w całej Polsce. „Przystanki mają ułatwić skorzystanie z transportu kolejowego i wymazać białe plamy komunikacyjne” – informuje ministerstwo. Na powyższy cel zapisano 1 mld złotych. „Dzięki programowi budowy 200 przystanków podróż pociągiem stanie się powszechniejsza, a regionów wykluczonych komunikacyjnie będzie zdecydowanie mniej. Warunkiem realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury. Program umożliwia niedużym polskim firmom budowlanym start w postępowaniach przetargowych. Wpisuje się w proces odmrażania polskiej gospodarki, ponieważ inwestycje publiczne są od lat kołem zamachowym gospodarki oraz lekiem na wyjście z kryzysu” – podaje dalej resort.
Przystanek w Białężycach będzie obsługiwał nie tylko pracowników sąsiedniej mu fabryki Volkswagena, ale także dziesiątek innych firm znajdujących się we Wrzesińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Pracuje w niej już ponad 5000 osób. Oprócz tej inwestycji w Wielkopolsce realizowanych w ramach programu będzie jeszcze 17 innych zadań za 62,8 mln złotych. M.in. nowe przystanki powstaną w Pile i aż trzy w Poznaniu. Zmodernizowane zostaną także obiekty w Słupcy, Krotoszynie i Miłosławiu. (ak)