Shadow

Wskoczmy na jeden dzień do Gniezna w PRL


Do podróży w czasie zaprasza gnieźnian Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tegoroczna Noc Muzeów w Gnieźnie będzie miała smak sentymentu do dawnego Gniezna z poprzedniego ustroju państwa. „Gniezno w PRL-u” to bogaty program, który z pewnością niejednemu przypomni młodości czas, a młodszym pokoleniom, lepiej zobrazuje historię czytaną codziennie w podręcznikach.
Noc Muzeów co roku obchodzona w Gnieźnie zawsze ma wymiar radości i zabawy. Swoje progi otwierają wieczorową porą muzea i miejsca na co dzień niedostępne, a mające kontekst historyczny, by pomóc spojrzeć widzom z innej perspektywy na miejsca trzymające w swoich murach historię. Tegoroczna Noc Muzeów obchodzona jest w Gnieźnie w dwóch terminach, a to z racji dużej ilości niespodzianek przygotowanych dla gnieźnian. W sobotę, 20 maja swoje podwoje otwarły Parowozownia i Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, a Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprosi do wędrówki do PRL 27 maja. – Wielu z nas pamięta ten czas, jedni bardziej, drudzy mniej, jednak wszystkim zaprezentujemy bardzo dużo atrakcji – zachęca Michał Bogacki, dyrektor MPPP. – Przede wszystkim zapraszamy na wystawę „Gniezno w PRL-u. Kolekcjonerzy w Muzeum”, ukazującą Gniezno od 1945 do 1989 roku. Jestem przekonany, że wiele osób znajdzie na tych zdjęciach miejsca swojego dzieciństwa, okresu dojrzewania, może znajdzie postacie, które pamięta, które w jego życiu gdzieś się przewinęły. Będzie to nostalgiczna podróż – nie kryje pewności dyrektor muzeum.
Na wspomnianą wystawę, która będzie czynna od godziny 17 do północy 27 maja, składają się nie tylko archiwa ze zbiorów muzealnych, ale także artefakty rodzinne gnieźnian. Każdy mieszkaniec Gniezna posiadający fotografie miejsc, ludzi, miasta z okresu PRL, ale także pamiątki, książki, medale, odznaczenia, mógł dorzucić swój mały kamyczek do zbudowania tej wystawy. Zbiórka trwała kilka tygodni, a jej efekt zobaczymy już w najbliższą sobotę. Z pewnością niejeden mieszkaniec będzie zaskoczony prezentowanymi archiwaliami, a przy okazji powspomina dawny, mieniony czas spędzony w mieście. – Dla dzieci i młodzieży przygotujemy zabawy z okresu PRL, w które się wszyscy bawiliśmy. Być może będą one odkrywcze w dobie internetu i komputerów – uśmiecha się dyrektor. W planie szukanie skrytek w muzealnej przestrzeni czy gry planszowe. Z pewnością zaciekawi mieszkańców nagroda w postaci „dyrektorskiego fotela”, który będzie można zdobyć wygrywając konkurs wiedzy o Gnieźnie w okresie PRL. Popularny w minionym ustroju w biurach najwyższych szczebli „Fotel chierowski 366”, przeszedł renowację w zakładzie Renovator Marcina Mameta, który sam także opowie w trakcie panelu o wzornictwie PRL.
Jak zapowiada dyrektor muzeum, dla mieszkańców szykowana jest specjalna atrakcja, której nie chce zdradzać, ale zaskoczyć może wielu przybyłych tego dnia w progi gmachu przy ulicy Kostrzewskiego. W programie dnia także zwiedzanie wystaw „Początki państwa polskiego”, „Wikingowie w Polsce?”, „Piastów malowane dzieje” oraz „Gniezno średniowieczne”. Kolekcjonerzy książek znajdą coś dla siebie podczas kiermaszu publikacji muzeum, a ciekawi rozszerzania wiedzy w sposób nieoczywisty, zainteresują się z pewnością konfrontacjami muzealnymi, kiedy będą toczyć ze sobą spory na tematy historyczne naukowcy. Warto dodać, że do muzeum tego dnia będzie kursował darmowy autobus, ale nie żaden znany nam obecnie z gnieźnieńskich ulic, tylko kultowy Autosan H9, jakiego pamiętają gnieźnianie z dawniejszych i nie tylko lat. Więcej o Nocy Muzeów w MPPP oraz atrakcjach serwowanych widzom tego dnia, znaleźć można na stronie www.muzeumgniezno.pl
ALEKSANDER KARWOWSKI