Shadow

„Wspomnień czar – powróćmy do dawnych lat”

Najpierw 20 listopada w Domu socjalnym w Żydowie, a następnie 21 listopada w hali widowiskowo – sportowej w Czerniejewie miała miejsce premiera spektaklu muzycznego pt. „Wspomnień czar – powróćmy do dawnych lat”. W bawiącym do łez, ale i do łez wzruszającym musicalu wystąpili niezawodni i niezastąpieni seniorzy z terenu gminy Czerniejewo.
O tym, że w gminie Czerniejewo seniorzy wykazują się ponadprzeciętną aktywnością, pisaliśmy już wielokrotnie. Spektakl muzyczny pt. „Wspomnień czar – powróćmy do dawnych lat” jest tego kolejnym dowodem. Starsi wiekiem, ale wciąż młodzi duchem seniorzy – mieszkańcy gminy Czerniejewo – po raz kolejny postanowili wcielić się w rolę aktorów i piosenkarzy i zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności. Tym razem „na warsztat” trafiły szlagiery z okresu 1920 – 1958, a wśród nich m.in. takie utwory jak: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Bella, bella donna”, „Zimny drań”, czy „Ta mała piła dziś”. To, co stało się owocem wielu prób, przerosło oczekiwania wszystkich. Po raz kolejny seniorzy zachwycili swoimi zdolnościami, wyczuciem, umiejętnością rozbawienia, ale i wzruszenia do łez. A o tym, że się podobało – zarówno w Żydowie, jak i w Czerniejewie – świadczą gromkie brawa licznie zgromadzonych widzów.
Spektakl muzyczny pt. „Wspomnień czar – powróćmy do danych lat” został przygotowany w ramach projektu pn. „Historia polskiej piosenki w latach 1920 – 1958”, realizowanego przez Stowarzyszenie Pelikan, na który pozyskano dofinansowanie z Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Gminy Czerniejewo. Autorami i koordynatorami projektu byli Katarzyna Górka i Tomasz Woźniak ze Stowarzyszenia Pelikan. – W naszym przedsięwzięciu udział wzięło dwudziestu seniorów z terenu gminy Czerniejewo, którzy dzielnie wcielili się w rolę artystów. Staraliśmy się przenieść klimat tamtych czasów, stworzyć cudny i magiczny świat lat 1920 – 1958. Myślimy, że dla starszych widzów mógł być to po prostu powrót do przeszłości, a dla młodszych doskonała lekcja historii – powiedziała Katarzyna Górka. – Jesteśmy bardzo dumni z naszych seniorów. Podziwiamy ich za odwagę, za to, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i za to, że zawsze chętnie odpowiadają na nasze pomysły. Jednocześnie chcielibyśmy kiedyś w przyszłości, na emeryturze, mieć tyle energii i pasji w sobie, by móc jeszcze dzielić się nimi z innymi, tak jak to dzisiaj robią właśnie nasi seniorzy – dodaje.
Warto wspomnieć, że spektakl muzyczny pt. „Wspomnień czar – powróćmy do dawnych lat” miał także swoją prapremierę; na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego seniorzy z terenu gminy Czerniejewo zaprezentowali fragmenty przedstawienia podczas Gali XX edycji konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”(6 listopada).
KINGA STRZELEC