Shadow

WWW, espresso, ferie, zdjęcia…

… nie kojarzą się w pierwszym skojarzeniu z biblioteką. Jednak Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna już dawno wyszła poza dość sztywne ramy i wychodzi naprzeciw czytelnikom i mieszkańcom, oferując dużo więcej niż tylko możliwość wypożyczania książek. Właśnie poznaliśmy oferty książnicy na najbliższe tygodnie.
W 2020 rok gnieźnieńska biblioteka wchodzi z przytupem, jak przystało na karnawał. Za nowym logo i identyfikacją wizualną, biblioteka zmieniła także stronę internetową. Teraz jest ona spójna z nowa kolorystyką BPMG, bardziej czytelna, posiada więcej treści oraz dostosowana jest dla osób starszych i niepełnosprawnych. – Nad stroną pracowaliśmy cały miniony rok – informuje Piotr Wiśniewski, dyrektor biblioteki. – Słuchaliśmy naszych czytelników, przeglądaliśmy strony innych bibliotek, tak aby ta nowa strona, na którą czekaliśmy wiele lat była dopasowana do potrzeb naszych odbiorców. Musi odpowiadać na wszelkie obecne wymogi bezpieczeństwa, potrzeby osób niepełnosprawnych oraz być stale aktualna. Ciężko nad tym pracujemy – zapewnia. Nową jakość bibliotecznej strony internetowej można już zobaczyć pod adresem www.biblioteka.gniezno.pl
Także zbliżające się ferie zimowe nie ujdą uwadze książnicy, która w swojej Wypożyczalni dla Dzieci, przy ul. Mieszka I 15, przygotuje liczne atrakcje dla wszystkich dzieci, które ten wolny czas spędzą w Gnieźnie. Od 27 stycznia do 7 lutego drzwi do biblioteki będą szeroko otwarte dla wszystkich chętnych dzieci w wieku szkolnym oraz tych młodszych wraz z ich opiekunami. – Zapraszamy od poniedziałku do piątku, o godzinie 11 – zaprasza Anna Grygiel z Wypożyczalni dla Dzieci. – Codziennie tematyka zajęć będzie inna, tak by poruszyć wyobraźnię dzieci, stąd pomysł by wędrować po literaturze. Przypomnimy sobie książki, które dzieci znają doskonale, bo to prawdziwa klasyka – dodaje bibliotekarka. Jak wymienia, dzieci w swojej podróży napotkają Kubusia Puchatka, Pippi Pończoszankę, Muminków, Smerfy, ale także np. Pana Kuleczkę, bohatera wykreowanego przez Wojciecha Widłaka. W programie zawarto zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy z zagadkami. – Chcemy zainteresować dzieci książkami, żeby przekonały się, jak czytanie jest niezmiernie ważne – podkreśla A. Grygiel.
Z nowym rokiem otwiera się także kolejny biblioteczny klub. Tym razem przy pobudzającym i aromatycznym zapachu kawy espresso rozmawiać będą o literaturze mieszkańcy Winiar, w swojej filii nr 9, na os. Orła Białego. Jak przyznają bibliotekarze, nie planowali stworzenia kolejnego już klubu w ramach instytucji, ale nie mogli być głusi na inspiracje czytelników. – To oni zasiali to ziarno – zaznacza Ludomira Nawrocka, kierownik filii na Winiarach. – Zastanawialiśmy się, czy my też mamy mieć swój klub na osiedlu. To będzie typowy klub dyskusyjny, bardzo elastyczny i ciągle będzie ewoluował. Będziemy się zmieniać tak jak gusta, sugestie naszych czytelników – obiecuje. Do klubu przyłączyć się może każdy, który czuje, że z literaturą mu po drodze. Spotkanie inauguracyjne klubu „Espresso z książką na Winiarach” odbędzie się 20 stycznia, o g. 16 w Filii nr 9 na os. Orła Białego 18 (budynek SP nr 10).
Wystawy zdjęć, to także już stały element działalności Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, która znana jest z organizacji wernisaży w swojej filii przy ul. Staszica. Już 14 stycznia będzie miała miejsce kolejna wystawa, jednak stworzona we współpracy z młodzieżą z Technikum TEB Edukacja w Gnieźnie. Kierowani przez Waldemara Stube – znanego gnieźnieńskiego fotografa młodszego pokolenia – młodzi twórcy, zaprezentują własne prace będące efektem ich artystycznych poszukiwań. – Waldemar Stube prowadzi u nas zajęcia praktyczne z fotografii. Nie tylko działa u nas w Gnieźnie bardzo mocno na polu fotografii, ale też jest zdobywcą wielu nagród, także tych wysoko postawionych – zachwala Katarzyna Sobocińska, dyrektor szkoły. – Waldek zasiał w naszych uczniach chęć wyrażania siebie. Jest nie tylko fotografem, ale też takim naszym psychologiem w szkole. Wyszukuje te nasze talenty, pozwala się im odkrywać, poznawać. Nie każdy wie, że ten talent ma, a on próbuje ten talent wydobyć – dodaje. Wernisaż wystawy, będzie miał miejsce 14 stycznia o godzinie 12. ALEKSANDER KARWOWSKI