Shadow

Wyjątkowe podsumowanie konkursów prymasowskich w SP nr 3


W przededniu odpustu św. Wojciecha, w rok 1020. rocznicy jego śmierci i 600-lecia prymasostwa w Polsce, cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 jak zwykle uczciła uroczyście i wyjątkowo swojego patrona św. Wojciecha. Na zakończenie konkursów prymasowskich dzieci zaprezentowały specjalny program artystyczny.
Nad Szkołą Podstawową nr 3 w Gnieźnie czuwa wyjątkowy patron – święty Wojciech. Postać ważna dla historii i tożsamości nie tylko miasta i kraju. Czując tę odpowiedzialność, jak co roku cała społeczność szkoły świętuje imieniny swojego patrona. W tym roku jednak postanowiono powiększyć uroczystości o uhonorowanie polskich prymasów, którzy nierozerwalnie związani są z miastem, a w tym czasie pamiętamy o nich świętując 600-lecie ich posługi w naszym kraju. Stąd konkursy prymasowskie mające na celu zaciekawienie dzieci ważną dla historii i tożsamości naszego kraju rolą tego kościelnego tytułu. Jak pokazała uroczysta akademia przygotowana przez dzieci, wiedza choćby o pierwszym prymasie Michale Trąbie czy także wspaniałym poecie Ignacym Krasickim, nie jest im obca. W tym szczególnym dniu, mimo natłoku odpustowych zajęć szkołę odwiedził obecny, sześćdziesiąty prymas Polski abp. Wojciech Polak, który sam, podobnie jak patron szkoły, obchodzi w tym czasie imieniny. – Obranie na naszego patrona św. Wojciecha, to była decyzja uczniów, rodziców i nauczycieli – przypomina Radosław Sobkowiak, dyrektor szkoły. – Z biegiem czasu widzę, że jest to pewien przywilej, bo wpisaliśmy się na stałe w tę kartę historii naszego miasta. Dochodzi do tego prymasowska rocznica, więc gościmy panią konsul honorową Republiki Czeskiej i księdza prymasa. Prace konkursowe można oglądać w szkolnej świetlicy i przy okazji gościmy laureatów tych konkursów – cieszy się R. Sobkowiak.
Wśród gości nie mogło zabraknąć konsul Republiki Czeskiej, która ze szkołą jest już zaprzyjaźniona i odwiedza ją w imieniny jej patrona co roku. – Święty Wojciech łączy nasze narody i co roku szukamy nowych sposobów zrozumienia tej historii – zauważa Renata Mataczyńska. – Cieszy mnie moja obecność tutaj, bo mam okazję obserwować, że życie św. Wojciecha interesuje nie tylko historyków, naukowców, ale również dzieci. One pokazują zainteresowanie swoim patronem inaczej, lekko, w bardzo przystępny sposób, który Czechom bardzo się podoba – mówi się konsul. Właśnie lekkość całego przedstawienia, bez zbędnego ciężaru historycznego, z wymienianiem ciekawych faktów z historii prymasostwa mogło zainteresować licznie zebrane w sali dzieci. Z dużą sympatią przyjęto występ szkolnego chóru kierowanego przez Annę Kaźmierską, który wzruszająco wykonał utwór Marka Grechuty „Ojczyzna”, śpiewając w zwrotce: „Pięknem wierszy Mickiewicza, powieściami Sienkiewicza, z tej mowy jak ze źródła czerpiesz siłę swą, mądre bajki Krasickiego, poematy Słowackiego, przeżyć twych bogactwo to Ojczyzna twa, to Ojczyzna twa” – unosiło się po dach szkolnej auli, szczególnie ze wspomnieniem wymienionego w tekście piosenki Ignacego Krasickiego, prymasa, którego szczątki spoczywają kilkaset metrów dalej w kruchcie gnieźnieńskiej katedry.
ALEKSANDER KARWOWSKI