Shadow

Wymiana młodzieży polskiej i ukraińskiej

W połowie czerwca odbyło się pierwsze spotkanie polskiej i ukraińskiej młodzieży pod hasłem „Wszyscy jesteśmy Europejczykami”. Grupa uczniów ze Średniej Szkoły Ogólnokształcącej nr 1 w Kryżopolu wraz z opiekunami gościła na terenie gminy Witkowo, a szczególną opieką objęli ich uczniowie i nauczyciele z witkowskiej Szkoły Podstawowej nr1.
Oficjalne powitanie odbyło się w Centrum Kultury im. K. Szkudlarka przez Mariana Gadzińskiego, burmistrza Gminy i Miasta Witkowo oraz Mariana Łukowskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1. Obaj wyrazili nadzieję, że to spotkanie otwiera nową kartę w historii gminy i szkoły. Życzyli wielu wrażeń w Polsce i wyrazili nadzieję, że to początek współpracy polsko – ukraińskiej. Natomiast nauczycielki Arleta Bekas i Larisa Andronik opowiedziały na scenie o projekcie „Swatka”, dzięki któremu mogło dojść do tego spotkania. Młodzi artyści zadedykowali gościom teatrzyk „Rzepka” Jana Brzechwy i koncert piosenek poetyckich. Następnie młodzież polska i ukraińska uczestniczyła w warsztatach „W krainie języka polskiego”.
Podczas zabawy wspólnie odkrywali tajniki polszczyzny i języka ukraińskiego. Po południu przyszedł czas na przyjęcie gości w domach witkowskich gimnazjalistów. Spotkania odbywały się w miłej atmosferze, zostały nawiązane się nowe przyjaźnie polsko – ukraińskie.
W drugim dniu pobytu przyjaciele z Ukrainy i młodzież polska złożyli wizytę w stolicy Wielkopolski, w Poznaniu. Zwiedzili Bramę Poznania na Ostrowie Tumskim. Tam zapoznali się z historią zarówno miasta, jak i Polski. Nie mogło zabraknąć w wędrówce po Poznaniu katedry i Starego Rynku. Wszyscy podziwiali ratusz, kamieniczki, nie zabrakło zdjęć przy pręgierzu i pomniku Bamberek. Poznając polską kulturę, goście zza wschodniej granicy odkryli także współczesne oblicze naszego kraju. Odwiedzili centrum handlowe „Posnania”, gdzie zakupili prezenty dla swoich bliskich. Dzień zakończyli wieczornymi grami i zabawami terenowymi na terenie Skorzęcina. Dzięki nim, nie tylko świetnie bawili się z polskimi przyjaciółmi, ale zachwycali pięknymi krajobrazami j gminy Witkowo.
Ostatni dzień spotkania goście zUkrainy spędzili w Gnieźnie i okolicy, poznając historię początków państwa polskiego. Zwiedzanie pierwszej stolicy Polski rozpoczęli od katedry. Tu podziwiali miejsca pamiętające czasy pierwszych Piastów: Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia, szczątki świętego misjonarza w tzw. Konfesji Św. Wojciecha. Zobaczyli także panoramę miasta z wieży katedry. Następnie na Traktacie Królewskim odwiedzili Dolinę Pojednania, wysłuchali legendy o Lechu, Czechu i Rusie, na cześć której powstał pomnik – dąb, zobaczyli pięć dębów upamiętniających spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z 1000. rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Następnie spacerowali na Rynku, ulicą Chrobrego i Farną. Na całej trasie spotkali króliki, z którymi zwiedzanie miasta stało się świetną zabawą, bowiem aplikacja na androida „Króliki GOń” pozwoliła uczestnikom wyprawy na zdobywanie punktów i poznawanie najstarszych kart w historiiPolski.
Fascynujące były także odwiedzinyOstrowa Lednickiego – rezydencji Mieszka I i jednego z głównych ośrodków obronnych państwaPolan. W drodze powrotnej do szkoły urzekły wszystkich Lawendowe Zdroje, gdzie znajduje się plantacja lawendy. Czwartek był ostatnim dniem pobytu przyjaciół z Ukrainy w Polsce. W godzinach popołudniowych odbyło się w hali sportowej pożegnanie, podczas którego nie brakowało słów podziękowań, wdzięczności i zachwytu ze strony gości ze Wschodu. Również dyrekcja szkoły podziękowała młodzieży ukraińskiej i ich opiekunom za odwiedziny. Uznała, że wizyta była bardzo udana, pozwoliła bowiem poznać dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Ziemi Witkowskiej, nawiązać przyjaźnie. Zapewniła także o współpracy, która na pewno będzie się układać pomyślnie i będzie owocna, tak jak spotkanie, które właśnie się kończy. Wielkie uznanie, jak podkreśliła dyrekcja, należy się także rodzicom dzieci polskich, których bezinteresowna pomoc pozwoliła na pokazanie polskiej rodziny i nawiązanie przyjaźni. Już wkrótce na Ukrainę pojadą dzieci polskie z rodzin, u których mieszkali młodzi Ukraińcy.
Wizyta młodzieży z Ukrainy odbywa się pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo przy współpracy z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Witkowie. Również w spotkanie polsko – ukraińskie włączyli się witkowscy przedsiębiorcy – EKO ENERGIA Sp. z o.o. z ul. Dworcowej, FENIX BUDOWNICTWO Sp. z o.o., AMBUD INWESTYCJE Sp. z o.o. Serdecznie podziękowania za wsparcie i pomoc w realizacji celów spotkania młodzieży polskiej i ukraińskiej.
EWA SOCHA