Shadow

Wynajmij sobie wieżę za 800 złotych

Wrzesińska wieża ciśnień usytuowana w kompleksie dworca kolejowego, przeznaczona została do wynajęcia. Władze PKP nie widzą sensu w remoncie zabytku z 1907 roku, a miasto chciałoby przejąć obiekt, ale wraz z działką i sąsiednim budynkiem. Tu nie ma zgody kolejarzy. Po interwencji Projektu Września, PKP postanowiły wieżę wynająć.
Od kiedy ostatecznie skończyła się rola parowozów w polskim kolejnictwie, wrzesińska wieża ciśnień stojąc po cichu na uboczu stacji kolejowej, ulega sukcesywnej degradacji. Na stan zabytku zwróciło uwagę już pięć lat temu stowarzyszenie Projekt Września. Apelowało ono wielokrotnie do właściciela obiektu – Polskich Kolei Państwowych oraz samorządu miasta i gminy, o ratowanie charakterystycznej konstrukcji, która stanowi pewną dominatę w całym kompleksie wrzesińskiego dworca kolejowego. Obie strony jednak nie kryją niechęci do wieży, której remont zgodnie z wymogami konserwatorskimi miałby spory koszt. W związku z tym, PKP proponowały przejęcie obiektu przez lokalny magistrat. Pomysł ten spodobał się Projektowi Września, który zaapelował, by obiekt przeznaczyć np. pod działania kulturalne, galerię czy np. planetarium. Społecznicy zwrócili tu uwagę na działania innych samorządów, które po przejęciu wież wodociągowych, uruchomiły w nich właśnie takie funkcje. Wrzesiński magistrat wyraził chęć przejęcia wieży, ale wraz z całą działką i posadowionym na niej budynkiem mieszkalnym, celem kompleksowego jej zagospodarowania. Tu nie było zgody PKP. „W tym przypadku z uwagi na obecność lokatorów w budynku mieszkalnym, Polskie Koleje Państwowe SA muszą wziąć pod uwagę aspekt ludzki, który zawsze stanowi priorytet” – tłumaczy Projektowi Września Andrzej Nowicki, dyrektor Biura Administracji i Eksploatacji Nieruchomości w centrali PKP.
Jak podkreślają kolejarze, z punktu widzenia firmy dokonanie kapitalnego remontu wieży nie jest uzasadnione ekonomiczne, stąd odmowa przeprowadzenia takich prac. Jednak PKP ponaglane przez stowarzyszenie, postanowiły obiekt udostępnić komercyjnie. Niedawno oferta wynajmu wieży trafiła do ogłoszeń internetowych. Jak wynika z jego treści – czynsz najmu wieży wynosi 8,50 zł netto / m kw. miesięcznie oraz opłaty za media. Przy metrażu powierzchni, miesięczna opłata czynszu wynosi będzie ok. 800 złotych. „Atrakcyjna lokalizacja i niepowtarzalna architektura sprawiają, że jest to ciekawy obiekt na mapie Wrześni, który można zagospodarować zarówno jako lokal biurowy jak i magazynowy” – zachęca potencjalnych najemców PKP. Mimo to w ocenie Projektu Września, to za mało, by wieża została uratowana. Stowarzyszenie nie kryje, że przyszłość zabytku potrzebuje bardziej zdecydowanych działań. „Niestety, obawiamy się, że i tym razem wieża pochodząca z 1907 roku nie doczeka się lepszych czasów, a nasze stowarzyszenie będzie musiało podjąć kolejne kroki” – snuje przypuszczenia Projekt Września. ALEKSANDER KARWOWSKI