Shadow

Wystartowali! Rowerzyści kręcą dla Gniezna tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Przez cały czerwiec ponad tysiąc rowerzystów kręci dla Gniezna kilometry w ramach rywalizacji polskich miast o prymat najbardziej rowerowego miasta w kraju. W ubiegłorocznej edycji dzięki wielkiej mobilizacji lokalnych miłośników rowerów, Gniezno stanęło na „pudle”, ustępując miejsca tylko Nowej Soli i Białej Podlaskiej. W tym roku do rywalizacji zgłosiły się aż 52 miasta.
Walka o tytuł Rowerowej Stolicy Polski to pomysł władz Bydgoszczy. Zaprosiły one inne miasta do wspólnej zabawy i rywalizacji, której celem nadrzędnym jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu. Zasady rywalizacji są bardzo proste. Należy pobrać darmową aplikację na telefon o nazwie „Aktywne Miasta”i uruchamiać ją przed każdym wyruszeniem na rowerowy szlak. Przejechane kilometry dopisywane są wówczas do rezultatu miasta i klubu, do którego w ramach miasta się przyłączono. Rywalizacja trwa równy miesiąc. W poprzednich edycjach imprezy kilometry kręcono we wrześniu, ale w tym roku postawiono na czerwiec. O mobilizacji gnieźnian świadczy choćby to, że w pierwszym dniu rywalizacji, Gniezno w stawce 52 miast, wskoczyło na 3. miejsce w tabeli pozostawiając w tyle duże ośrodki miejskie, np. Poznań. – Trzecie miejsce z ubiegłego roku zobowiązuje – mówił podczas inauguracji wydarzenia Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który sam zadeklarował swój cel na miesiąc rywalizacji – 500 km przejechane na rowerze. Jak dodał – dla najlepszych gnieźnian w różnych kategoriach wiekowych czekać będą na koniec miesiąca nagrody i upominki. – Nic, tylko wsiadać na rower i kręcić kilometry, a mnie, jako prezydenta miasta, zobowiązuje to do budowania większej ilości dróg i ścieżek rowerowych – podkreślił.
Ubiegłoroczna edycja imprezy była dla gnieźnieńskich rowerzystów wielkim sukcesem. Do boju o kilometry dla swojego miasta stanęło 3 razy więcej zawodników niż w 2019 roku podczas pierwszej edycji imprezy, bo aż 1278 osób. Prawie do samego finiszu ich postawa dawała drugie miejsce w kraju, za rowerzystami z Nowej Soli. Ostatecznie na finiszu, prawdopodobnie przez kilkudniowe załamanie pogody w Gnieźnie, wyprzedziła nas Biała Podlaska. Miejsce na „pudle” rywalizacji to wielki wyczyn. Przez cały wrzesień rowerzyści pozdrawiali się na ulicach miasta i powiatu, wiedząc, że wszyscy pedałują dla Gniezna. Łącznie „wykręcono” dla Gniezna aż 284 000 km w miesiąc! Na uznanie zasłużył w 2020 roku jeżdżący w ramach miasta klub „Wspieramy KONKRET GNIEZNO”, który jako jedyny w całej rywalizacji w Polsce wyprzedził grupę ogólną miejskich rowerzystów. Jego organizator – Maciej Kiełpiński (motywator oraz trener pływania) zmobilizował 160 rowerzystów, którzy wykręcili dla klubu i Gniezna aż 52 000 km. Połowa najlepszych rowerzystów w mieście w miesięcznej rywalizacji zbierała punkty właśnie dla Konkretu.
Najlepszym gnieźnieńskim rowerzystą w roku 2020 okazał się Leszek Dobrzykowski, który przejechał w 30 dni 3907 km! A to tym bardziej dla wielu młodszych osób może być zawstydzające, bowiem pan Leszek startował także w kategorii 60+ i w tej kategorii seniorów zajął drugie miejsce w kraju. Najlepszą wśród kobiet okazała się Natalia Kwiatkowska z grupy Zmęczeni Sezonem Team, która na rowerze pokonała 2492 km, a najlepsza seniorka 60+ to Barbara Perlik, która „wykręciła” 2223 km. Najlepszym uczniem ze szkoły podstawowej okazał się Michał Kowolik, który „wykręcił” 368 km, a tytuł najlepszej uczennicy przypadł Nastce Kiełpińskiej z wynikiem 763 km.
W tegorocznej odsłonie rywalizacji można spodziewać się rekordów indywidualnych, które przełożą się na dobry wynik Gniezna w coraz silniej obsadzanej imprezie. Witosław Szczepankiewicz z klubu Wspieramy KONKRET GNIEZNO zapowiedział przejechanie w ciągu miesiąca przynajmniej 5000 km, co nie jest wcale buńczuczną zapowiedzią, bowiem w oficjalnym treningu przed rywalizacją „wykręcił” on 5871,39 km! ALEKSANDER KARWOWSKI