Shadow

Wystawa fotografii Henryka Maćkowiaka

Przez minione dni gnieźnianie mieli okazję oglądać przed Starym Ratuszem wystawę z zebranymi fotografiami, znanego i cenionego gnieźnieńskiego fotografika Henryka Maćkowiaka. Teraz ekspozycja trafiła do Parku Trzech Kultur przy ul. Roosevelta, gdzie eksponowana będzie do połowy maja.
Na wystawie można oglądać zdjęcia Gniezna: katedry, Parku Trzech Kultur i osiedla Grunwaldzkiego. To tylko mała część wielkiej kolekcji fotografii autorstwa H. Maćkowiaka. Artysta przez lata uwieczniał m.in. Pierwszą Stolicę Polski. W latach 70. prowadził w Zakładzie Energetycznym w Gnieźnie fotoamatorski klub „Akfen”. Do 1999 roku jako nieetatowy instruktor fotografii w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie organizował pracę klubu: zajęcia warsztatowe, wystawy, plenery i konkursy. Z jego inicjatywy w 2001 roku Fotoklub „Format” przekształcił się w posiadające osobowość prawną „Gnieźnieńskie Towarzystwo Fotograficzne”. Pan Henryk został jego prezesem i funkcję tę pełnił do końca 2003 roku. Wielokrotnie prezentował swoje fotografie na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, jak również poza granicami kraju.
Niedawno, w kwietniu 2023 r. został uhonorowany medalem jubileuszowym przez prezydenta Gniezna Tomasza Budasza. (inf. prasowa)