Shadow

Wystawa na rocznicę wielkiej bitwy. Zapoznali się z nią m.in. uczestnicy półkolonii

Dokładnie 15 lipca przypadła 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem – największej bitwy ówczesnego świata i wielkiego zwycięstwa oręża zjednoczonych pod polskim godłem narodowości. W ten sam dzień otworzono w Gnieźnie wystawę opowiadającą o tym wydarzeniu.
Można ją oglądać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie do 10 sierpnia. Jest dokładną kopią innej wystawy, która również 15 lipca została oficjalnie zaprezentowana na polach grunwaldzkich, w miejscu gdzie stoczono wielką bitwę. Z wystawy można się dowiedzieć nie tylko o samej bitwie i sytuacji politycznej ówczesnej Europy, ale także o dziele malarskim Jana Matejki, które przedstawia w sposób monumentalny ten czas z dziejów Polski oraz opowiada o dalszych losach samego obrazu. Pierwszymi widzami wystawy byli mali uczestnicy miejskich półkolonii, którym o samym obrazie Matejki i jego skomplikowanej historii opowiedział Dariusz Pilak, dyrektor MOK. – Z tej wystawy dowiemy się, że bitwa ta była tylko jednym z elementów wojny, która trwała od 1409 roku do 1411.Dziś już o tym nie pamiętamy. Nam się wydaje, że to była tylko jedna bitwa i wojna została zakończona, a to nie jest prawdą. Co ciekawe, Władysław Jagiełło, który był niepiśmienny, pierwszy list po zwycięstwie dyktuje do arcybiskupa gnieźnieńskiego – Kurowskiego. Ten wspomógł króla w tej bitwie 600 zbrojnymi – opowiadał dzieciom dyrektor MOK.
Wystawa cieszy także Tomasza Budasza, prezydenta Gniezna, dla którego to element ostrożnego powrotu do działań kulturalnych w mieście, w czasie epidemii koronawirusa. – Jako miasto chcemy powoli „odmrażać” wydarzenia kulturalne i chcę zaprosić mieszkańców do MOK. Zapraszam też najmłodszych. Teraz odbywają się półkolonie, a w ich ramach warsztaty historyczne. Warto więc przypominać i uczyć o tym, jaką potęgą była Polska i dziś też możemy o tej potędze Polski w Europie mówić – stwierdza. (ak)