Shadow

Wystawa „Przestrzeń i kolor” Witolda Pochylskiego

W poniedziałek, 27 września odbył się wernisaż wystawy Witolda Pochylskiego pt. „Przestrzeń i kolor” w Klubie Związku Nauczycielstwa Polskiego i Galerii Starówka. Artysta prezentuje na wystawie kilkanaście obrazów m.in. kilka tryptyków bieszczadzkich, obserwacje błękitu w Rowach, czy dekoracyjne tryptyki witrażowe.
Autor obrazów podczas wernisażu opowiedział swoim gościom o zaprezentowanych przez siebie pracach i jak one powstawały. – Przedstawione na wystawie moje obrazy to malarskie prace z powtarzanym pejzażowym tematem bałtyckiego morza i bieszczadzkich pasm górskich, wykonane w technice pasteli i klasycznej akwareli na papierze. Zestaw wystawowy uzupełniają dekoracyjne tryptyki witrażowe rytmizujące formę swoich znaków. Spośród wszystkich kategorii plastycznych wartość kolorystyczna najbardziej może podlegać prawom materiału i koloru. Dla porządku naukowego kolor jest wymierzalny, dla fizjologicznego porządku jest rezultatem bodźców między okiem i mózgiem, natomiast psychologicznie barwa działa na psychiczny odbiór i wrażenie człowieka do końca nieprzewidywalnie. Niemniej twórca, malarz opanowuje w działaniu nieuchwytne prawa rządzące wzajemnym stosunkiem barw, aby stworzyć całość „przedmiot harmonijny”. Jakże bogate są określenia związane z kolorem, czyli jakość, jasność, nasycenie, walor, dysonans, akcent, dźwięk, tonacja, materia, faktura, transparentność – tłumaczył W. Pochylski.
Witold Pochylski urodził się i mieszka w Mogilnie, ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Janusza Kaczmarskiego oraz aneksowej pracowni witraży dr Konstantego Łyskowskiego w 1987 roku. Pracownik badawczo-dydaktyczny na stanowisku profesora UMK w Katedrze Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i witrażem oraz działaniami plastycznymi w tzw. „miejscach ujawnionych”. Media, którym autor przypisuje szczególną uwagę, to światło i przestrzeń. Twórca realizacji instalacyjno-czasowych. Autor ponad 120 wystaw, akcji i efemerycznych działań twórczych. Pomysłodawca i komisarz edycji ogólnopolskich Mogileńskich Spotkań Plastycznych. Założyciel Stowarzyszenia Artystycznego Magazyn Zbożowy GS w Mogilnie. Wystawę można oglądać w Galerii Starówka i Klubie ZNP przy ul. Jana Pawła II 5 w Gnieźnie do 27 października. Zapraszamy. (bk) **