Shadow

WZDW zadecydował w sprawie „bisówek” ulicy Poznańskiej

W ciągłej niepewności żyli przez minione tygodnie mieszkańcy osiedla Skiereszewo w Gnieźnie, którzy na co dzień korzystają z dróg serwisowych biegnących po obu stronach ulicy Poznańskiej. Ze zwykłej chęci pomocy rowerzystom w poruszaniu się „bisówkami”, które zaoferowało dwóch miejskich radnych, doszło do „buntu” lokalnych importerów samochodów, kiedy zarządca drogi zapowiedział odwrócenie kierunku jazdy na jednej z dróg serwisowych. WZDW podjął już ostateczną decyzję w tej sprawie.
Jak czytamy w opublikowanym przez radnego Tomasza Dzionka liście skierowanym do niego przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, drogowcy podjęli już ostateczne decyzje, jakie rozwiązania komunikacyjne zostaną zastosowane na obu drogach serwisowych biegnących wzdłuż ulicy Poznańskiej. Jak wynika z pisma, powodów do radości nie mają mieszkańcy ulic Sadowej, Warzywnej i Ogrodowej na gnieźnieńskim Skiereszewie. To oni zostali odcięci przez WZDW od dostępu do drogi serwisowej. Stało się to przez wprowadzenie na niej krótkiego odcinka w ruchu jednokierunkowym (kierunek na Poznań), po ich stronie ulicy Poznańskiej. Mieszkańcy apelowali o dopuszczenie przynajmniej rowerzystów, by przez to wąskie gardło mogli przejeżdżać „pod prąd” w kierunku miasta. To codzienna rowerowa droga ich dzieci do pobliskiej szkoły podstawowej. WZDW zadecydował, że krótki fragment „bisówki”, od ulicy Wieśniaczej, do ulicy Warzywnej pozostanie jednokierunkowy. Nie będzie tu także udogodnienia dla rowerzystów. Jak zauważają drogowcy, w związku z małą szerokością jezdni, nie jest możliwe utworzenie tu kontrapasa dla rowerów. Zatem w tym miejscu nie zmieni się nic.
Za to odetchnąć z ulgą mogą mieszkańcy i przedsiębiorcy południowej strony ulicy Poznańskiej. Nie dojdzie do planowanego przez zarządcę drogi odwrócenia ruchu pojazdów – tym razem od ulicy Swarzędzkiej do ulicy Bluszczowej. Wszystko pozostanie po staremu, ale pojawi się ułatwienie dla rowerzystów. Pod znakiem B-2 (zakaz wjazdu) pojawi się tabliczka „Nie dotyczy rowerów” – zatem cykliści będą mogli poruszać się na całym przedmiotowym odcinku drogi serwisowej w kierunku przeciwnym do obowiązującego kierunku jazdy. Ułatwi to im poruszanie się „bisówką” w kierunku centrum miasta. Wcześniej takiej możliwości nie było. Zmiany wejdą w życie po zatwierdzeniu ich przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. ALEKSANDER KARWOWSKI