Shadow

XIII Międzynarodowe Spotkania z Folklorem 2021

Między 20, a 22 sierpnia, taniec odmieniany był w Gnieźnie przez wszystkie przypadki. A to za sprawą kolejnego wydarzenia w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego, czyli Weekendu z Tańcem. Rozpoczął się on w piątek, 20 sierpnia wieczorem na Rynku XIII Międzynarodowym Spotkaniem z Folklorem.
Kolejne już Międzynarodowe Spotkanie z Folklorem było znakomitą okazją, by poprzez taniec poznać bogatą kulturę innych krajów. Poza polskim zespołem Obertas, wystąpiły zespoły z Łotwy, Serbii, Burundi i Czech, które wspólnie zaprezentowały się na scenie i wymieniły upominkami. Spotkanie rozpoczęło się wieczorem, w piątek przemarszem zespołów z Ratusza przez deptak przy ul. Chrobrego na Rynek. Na początku wszystkich gości i zespoły powitała w imieniu Prezydenta Miasta Gniezna Kamilla Kozłowska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, która prowadziła imprezę. Występy rozpoczęła grupa latynoskich muzyków „Candela”, która powstała w 2011 roku. Zespół zaprezentował muzykę latynoską, prezentując wszystkie charakterystyczne rytmy kontynentu amerykańskiego poczynając od Kuby, poprzez Meksyk, Kolumbię, Puerto Rico i Republikę Dominikany, aż po Brazylię i Peru. Następnie wystąpił gospodarz wydarzenia Zespół Folklorystyczny „Obertas”, który powstał w 2016 roku.
Głównym celem grupy jest kultywowanie polskiego folkloru i tradycji ludowych tańca, przyśpiewek, zwyczajów i obrzędów poprzez ich naukę i popularyzowanie wśród społeczeństwa podczas występów. Kierownikiem zespołu jest Stanisław Horbik. Po nich na scenie wystąpił Kud „Sloboda” Rumenka z Serbii, który istnieje od 1980 roku, a powstał w Rumence koło Nowego Sadu. W ostatnich latach grupa występowała na festiwalach w: Macedonii, Polsce, Czechach, Turcji, Rumunii, Słowenii, Bułgarii, Włoszech, Bośni i Chorwacji. Kolejny Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Bzencan” z Czech, który został założony w 2015 roku, a którego nazwa pochodzi od miejscowości, w której powstał Bzenca zaprezentował kulturę ludową swojej ojczyzny. „Bzencan” ma 25 członków w wieku od 15 do 30 lat. Członkowie zespołu występują w strojach charakterystycznych dla danego regionu z XIX wieku. Grupa rocznie wykonuje do 15 programów na różnych międzynarodowych i lokalnych festiwalach.
Kolejny Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Łotewskiego „Dancis” z Łotwy, to jeden z najstarszych, najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych zespołów tańca ludowego na Łowie. Założony przez studentów w 1946 roku. Członkami „Dancis” są głównie studenci i absolwenci, a zespół liczy 100 członków w wieku od 16 do 50 lat. „Dancis” występował w niemal wszystkich krajach Europy na różnych festiwalach i konkursach. Na koniec występów zaprezentowali się bębniarze z Burundi, którzy już podczas przemarszu na Rynek cieszyli się dużym zainteresowaniem przechodniów i widzów. Grupa Ballet National została założona w 1987 roku, ma 27 członków w wieku od 8 do 50 lat. Grupa wykonała taniec buryndyjski, który jest starym, tradycyjnym tańcem i był zwykle granym dla królów. Taniec ma łączyć ludzi i ma na celu wniesienie szczęścia i pokoju do narodu. Celem grupy jest reprezentowanie kultury Burundi na arenie krajowej i międzynarodowej.
Natomiast w sobotę, 21 sierpnia przestrzeń dziedzińca Starego Ratusza wypełniły rytmy latino, a w niedzielę, 22 sierpnia odbyła się „Euforyczna strefa fit dla dzieci” w wykonaniu Studia Tańca „Euforia” oraz maraton zumby z najlepszymi instruktorkami zumby z Gniezna. (bk)