Shadow

XXII Lednicka Wiosna Poetycka

Aż 53 młodych artystów, uczniów z siedemnastu placówek oświatowych i kulturalnych (szkół podstawowych i liceów oraz miejskiego ośrodka kultury) w tym roku wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Koronę Wierzbową”, organizowanym w ramach Lednickiej Wiosny Poetyckiej. Finał tego wielkiego wydarzenia, łączącego w sobie poezję, warsztaty literackie, plenery plastyczne, koncerty oraz spotkania z wybitnymi artystami, odbył się 9 czerwca na terenie gminy Łubowo.
Wzorem minionych lat, również i tym razem organizatorzy zadbali o to, by dzień spędzony przez młodych artystów na terenie gminy Łubowo owocował w wiele wyjątkowych momentów, a tym samym aby został mile zapamiętany przez wszystkich. Spotkanie rozpoczęto w Bibliotece Publicznej w Łubowie Turniejem Jednego Wiersza. Tutaj można było także zobaczyć wystawę prac plastycznych (MDK nr 1 w Poznaniu) oraz spędzić chwilę z muzyką i piosenką. Następnie wszyscy udali się do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, gdzie można było zobaczyć spektakl teatralny pt. „Biało-Czerwona” przygotowany przez„Scenę Młodych” z XX LO w Poznaniu, współuczestniczyć w złożeniu kwiatów przy mogiłach Powstańców Wielkopolskich przez uczniów Szkoły Podstawowej w Lednogórze, a także wsłuchać się w prezentację słowno – muzyczną pt. „Tobie te dźwięki niosę w darze…”, która wybrzmiała w kościele pw. św. Anny i św. Wawrzyńca. Oczywiście, nie mogło zabraknąć również akcentu, który jest już tradycją każdej edycji Lednickiej Wiosny Poetyckiej, czyli sadzenia wierzby w Gaju Poezji. Spotkanie zwieńczono najważniejszym wydarzeniem, czyli finałem Turnieju o Koronę Wierzbową, który odbył się w siedzibie dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Na konkurs nadesłano ponad 160 wierszy 53 autorów z siedemnastu placówek oświatowych i kulturalnych (szkół podstawowych i liceów oraz miejskiego ośrodka kultury). Utwory oceniała komisja konkursowa w składzie: Beata Machowska – Kaczmarek (redaktorka, dziennikarka, krytyk sztuki), Stanisława Łowińska (poetka, animatorka kultury i warsztatów literackich dla dzieci i młodzieży, organizatorka wszystkich dotychczasowych Lednickich Wiosen Poetyckich), Alina Szulczyk (polonistka, nauczycielka, animatorka zajęć literackich dla dzieci i młodzieży) oraz w roli przewodniczącego jury Andrzej Sikorski (poeta, prozaik, krytyk literacki, archeolog). Po zapoznaniu się ze wszystkimi utworami, które charakteryzowały się zróżnicowanym poziomem i tematyką, komisja konkursowa postanowiła przyznać: pierwsze miejsce i Koronę Wierzbową Amelii Orłowskiej z Poznania, drugie miejsce ex aequo Antoninie Pogorzelczyk z Poznania i Stanisławie Sójce z Poznania, trzecie miejsce, również ex aequo, Dominikowi Bartkowiakowi z Poznania, Alicji Bazułce z Poznania i Janowi Janczura z Poznania. Wyróżnienia przyznano: Emilii Alkess z Jarocina, Tomaszowi Balcerkiewiczowi z Pozania i Klaudii Sobek z Poznania. Ponadto wyróżnienie specjalne za wiersz o tematyce lednickiej przyznano Zofii Gólskiej z Poznania, natomiast wyróżnienia specjalne za wiersz o Powstaniu Wielkopolskim – Oliwii Panufnik ze Słupcy i Kamilowi Karwackiemu z Poznania. Natomiast do Turnieju Jednego Wiersza zakwalifikowano wiersze: Marty Brody z Poznania, Heleny Czapczyk z Poznania, Halszki Gajdzińskiej z Poznania, Anny Kasprzyk z Łubowa, Natalii Koniecznej z Lednogóry, Wiktorii Perek z Fałkowa, Danuty Pieczyńskiej z Lednogóry, Justyny Przybyły z Lednogóry, Karoliny Sądej z Lednogóry, Martyny Schneider z Poznania, Marty Soboń z Poznania i Kamila Ulatowskiego z Poznania. Członkowie komisji konkursowej ogłaszając werdykt podkreślili, że poziom tegorocznego konkursu był wysoki, a wiele wierszy wykazało dużą inwencję artystyczną, swobodę i pomysłowość językową młodych poetów.
Organizatorem XXII Lednickiej Wiosny Poetyckiej byli: Stanisława Łowińska – poetka, Urząd Gminy Łubowo, Biblioteka Publiczna Gminy Łubowo i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przy współpracy z Andrzejem Grzybem – posłem do Parlamentu Europejskiego i fundatorem nagrody głównej oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, a ponadto m.in. ze Starostwem Powiatu Gnieźnieńskiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Poznania, Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 w Poznaniu, Fundacją Literacką „Jak podanie ręki”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wielkopolski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania. (ks)
Fot. Biblioteka Publiczna Gminy Łubowo