Shadow

„Z książką na dobre i na złe” – warsztaty dla dzieci

Wraz z rozwojem cywilizacji nowe technologie i media zmieniają codzienną przestrzeń naszego życia, a co za tym idzie, również przestrzeń życiadzieci. W efekcie, coraz częściej zobaczyć można ten sam obrazek: dzieci „przyklejone” do tabletów, smartfonów i telefonów. To tzw. „pokolenie pochylonych głów”, bo zamiast patrzeć na drugiego człowieka, patrzą w ekran smartfona. Zamiast spotykać się z innymi „w realu”, wolą spędzać czas w sieci.
Niestety, to zjawisko rozpoczyna się bardzo wcześnie. Nie bez przyczyny smartfon nazwano „smoczkiem XXI wieku”. W wyniku tego pojawiają sięcoraz częściej problemy ze wzrokiem, koncentracją, samokontrolą, kreatywnością, często mową, Występują deficyty motoryczne, sensoryczne i wady postawy. Często dzieci, które dużo korzystają z mediów, są nadmiernie pobudzone, czasem agresywne, nie potrafią radzić sobie z emocjami. Ważne jest mądre korzystanie z tych sprzętów, limit czasowy, poświęcenie dziecku czasu, zabawa z nim, czytanie książek w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
W związku z tym, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i BAZACentrum Edukacji Kreatywnej zorganizowały autorskiewarsztaty pokazujące z jednej strony zagrożenia związane zuzależnieniem od „ekranów”, a z drugiej strony kładące nacisk na wspólne, kreatywne spędzenie czasu z rówieśnikami i rodzinami. Do tej pory Ewa Jaworka, starszy kustosz, koordynator akcji CPCD i Daria Polus, edukator, psychologprzeprowadziły 10 warsztatów dla około 800młodych ludzi z przedszkoli i szkól podstawowych. Przed nami kolejne warsztaty, które zaplanowano 6 grudnia. Zapisy podnr Tel. 61 426 40 54.
Warsztaty odbywająsię w ramach programu profilaktycznego Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Z Książką na dobre i na złe”, pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom, finansowanego z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 rok. (inf. prasowa)