Shadow

Z. Kujawa kandydatem do Rady Miasta. Wnioski Konwencji Powiatowej SLD

Członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej podsumowali działania władz partii w ostatnich dwóch latach, ocenili stanu realizacji programu wyborczego SLD w wyborach samorządowych 2014 r. oraz odsłonili pierwsze karty swojej talii nazwisk na zbliżające się wybory samorządowe.
Do siedziby Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przybyli 21 maja członkowie powiatowych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Oprócz rozmów i obrad wynikających ze statutu organizacji, dyskutowano przede wszystkim o strategii partii na zbliżające się dużymi krokami wybory samorządowe. Jak informuje Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący Rady Powiatowej SLD w Gnieźnie, oceniając współpracę w ramach rządzącej koalicji w ramach Rady Miasta Gniezna z Platformą Obywatelską, SLD może być zadowolone. – Oceniamy tę współpracę poprawnie. Pozytywnie oceniamy także współpracę z prezydentem Gniezna Tomaszem Budaszem – podkreśla i dodaje, że propozycje Sojuszu do budżetuGniezna, jak i przedstawione projekty społeczne, zostały w dużej mierze zrealizowane. – Dzięki temu możemy zaproponować utworzenie ponadpartyjnego, Obywatelskiego Komitetu Wyborczego, w którym udział wezmą wszystkie te siły, które szanują konstytucję, niezależność sądów, są za decentralizacją państwa, aby kontynuować ten dobry projekt dla rozwoju miasta i poprawy warunków i bezpieczeństwa życia mieszkańców – deklaruje T. Tomaszewski. – Dziś wystosujemy taką propozycję do sił politycznych Gniezna, choć rozmowy już trwają. Trzeba jednak sformalizować taką propozycję i poczekamy na odzew, głównie prezydenta miasta – dodaje. Jak informuje szef struktur SLD w powiecie, jeśli T. Budasz odpowie pozytywnie, to SLD poprze go w wyborach na reelekcję prezydencką. – Jeśli odpowiedź będzie negatywna, to startujemy z własną listą i rozważymy swojego kandydata na prezydenta – dopowiada. Sam Tadeusz Tomaszewski będzie starał się o mandat do sprawowania funkcji radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, gdzie ma mieć pierwszą pozycję na liście w okręgu.
Choć od pewnego czasu mówiło się o powrocie do polityki samorządowej na szczeblu powiatu Zdzisława Kujawy, ten mówi, że skłania się jednak do startu w wyborach do Rady Miasta. – Skłaniam się ku takiemu rozwiązaniu. Może będzie to dla niektórych zaskoczeniem, choć decyzja jeszcze ostatecznie nie zapadła, to wszystko na to wskazuje – mówi prezes Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Gościem konwencji był Wiesław Szczepański, przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD i radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, który przybył do Gniezna z głównymi założeniami przed wyborami samorządowymi, którymi kierować się będzie SLD. – To przede wszystkim rzeczy związane ze sprawami społecznymi, czyli dotyczące rodziny, zdrowia, budownictwa mieszkaniowego, drogownictwa – wymienia. – Uważamy, że bywanie między ludźmi, kiedy SLD ma niewielki zasięg, jeśli chodzi o możliwość wyrażania swoich poglądów w mediach, jest istotne. Chcemy być blisko ludzi, więc chcemy zaoferować darmowe żłobki, pomoc finansową seniorom, szkołom. Chcemy również 10 proc. budżetu przeznaczać na budownictwo mieszkaniowe – zdradza plany. W trakcie konwencji udzielono rekomendacji w zbliżających się wyborach samorządowych wszystkim dotychczasowym radnym, zarówno w Radzie Miasta Gniezna, jak i Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego, a także zabrano oficjalne stanowisko w sprawie udzielenia poparcia dla protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. ALEKSANDER KARWOWSKI