Shadow

Z Niechanowa do Witkowa, bieg pamięci powstańców warszawskich

W niedzielę, 1 sierpnia o godzinie 17,w godzinę „W”, przy dźwiękach syren alarmowych Ochotniczej Straży Pożarnej wWitkowie uczczono 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbyły się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Witkowie, gdzie przybyłe delegacje upamiętniły wydarzenia z sierpnia 1944 roku, składając symboliczne wiązanki kwiatów i zapalając znicze.
Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński przypomniał genezę wybuchu i losy zrywu powstańczego oraz podkreślił bezcenną rolę uczestników i ofiar tamtych wydarzeń. O przekazie pamięci dla kolejnych pokoleń, w krótkiej modlitwie mówił też ksiądz prałat Florian Cieniuch. Przy pomniku nie zabrakłotakże grupy biegaczy zainspirowanej lokalnym bohaterem – Adamem Borysem, jednocześnie przypominając jego życiową historię od urodzin w Niechanowie, skąd bieg się rozpoczął, do zwieńczenia życia w Witkowie, gdzie bieg miał swoją metę. Do biegu stanęli radni Rady Miejskiej w Witkowie: Krzysztof Chołodecki i Paweł Roszyk oraz nauczyciele wychowania fizycznego z witkowskich szkół Paweł Piniarski i Krzysztof Nowiński. O część artystyczną obchodów zadbali nauczyciele i dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa rozdając przybyłym śpiewniki z piosenkami powstańczymi, a następnie inicjując wspólne śpiewanie. Zwieńczeniem uroczystości było zapalenie zniczy na grobach walczących w powstaniu witkowian: śp. Adama Borysa (ps. Pług) oraz śp. Braci Łukowskich – Alfreda ps. Tygrys i Zbigniewa ps. Blondyn. Krzysztof Chołodecki, Paweł Roszyk i Krzysztof Nowiński, wsparci rowerzystą Pawłem Piniarskim, ponownie stanęli do biegu, który był hołdem oddanym nie tylko lokalnym bohaterom, uczestnikom Powstania Warszawskiego, ale także wszystkich  bohaterskim żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańcom stolicy, poległym i zamordowanym w czasie Powstania Warszawskiego.
-**Przed rokiem zapoczątkowaliśmy tę inicjatywę projektem „Bieg Śladami Adama Borysa”, za co otrzymaliśmy wyróżnienie i nagrody od organizatora Aktywna Warszawa. W tym roku bieg Powstania Warszawskiego, po roku przerwy, powraca do stolicy, ale mimo tego, nie zrezygnowali z kontynuacji biegu Niechanowo – Witkowo, czyli od miejsca urodzenia powstańca warszawskiego Adama Borysa, do miejsca jego śmierci, pamiętając oczywiście o zapaleniu znicza także u braci Łukowskich, którzy polegli w czasie powstania. Druga edycja biegu z różnych przyczyn, jeszcze w wąskim gronie, ale cały czas działamy w celu rozszerzenia biegu o mieszkańców gmin Witkowo i Niechanowo. Mamy na naszym lokalnym gruncie prawdziwych bohaterów, o których pamięć nigdy nie powinna zginąć. Myślę, że ta forma oddania im hołdu, jakim jest bieg, przyciągnie młodych ludzi do wzięcia w nim udziału, a co za tym idzie, do zainteresowania się przez nich historią lokalną, czy Polski. Mamy zapewnienia władz Witkowa i Niechanowa, że nasza inicjatywa będzie wsparta finansowo, aby odpowiedni podmiot mógł zorganizować imprezę biegową, skierowaną na początku dla mieszkańców sąsiadujących ze sobą gmin. Miejmy nadzieję, że już za rok będą ku temu odpowiednie warunki, aby zrobić krok naprzód i większym gronie ruszyć w 10 kilometrową trasę, sławiąc naszych obrońców Ojczyzny. Dziękuję kolegom, radnemu Pawłowi Roszykowi i nauczycielom wychowania fizycznego Pawłowi Piniarskiemu i Krzysztofowi Nowińskiemu, którzy razem ze mną, na sportowo i w duchu patriotyzmu uczcili pamięć Powstania Warszawskiego i jego ofiar – powiedział radny Rady Miejskiej i nauczyciel wf w SP im. Adama Borysa w Witkowie, Krzysztof Chołodecki.
EWA SOCHA