Shadow

Za 38 złotych koleją przez 12 województw – nowa oferta samorządów

Dwunastu samorządowych przewoźników kolejowych uruchomiło wspólny bilet na przejazdy kolejowe po swoich regionach. Teraz wykupując jeden bilet, przez dobę pasażer będzie mógł przesiadać się do dowolnych pociągów np. Kolei Mazowieckich czy Kolei Wielkopolskich i podróżować nimi bez ograniczeń. Oferta nie jest jednak na razie atrakcyjna dla mieszkańców Gniezna i regionu.
Mieszkańcy Gniezna i regionu, którzy zechcą udać się w Polskę kolejami samorządowymi, wykupując jeden Wspólny Bilet Samorządowy za 38 złotych, mogą bez przeszkód korzystać w ciągu doby z pociągów i sieci połączeń, które oferują samorządowi przewoźnicy kolejowi – Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arriva, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Świadczą one swoje usługi na terenie dwunastu województw. – To pierwsze wspólne przedsięwzięcie Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych – zauważa prezes związku Dariusz Grajda. – Wspólny bilet ma zachęcić mieszkańców Polski do jeszcze większego korzystania z podróży pociągami i ułatwić im przemieszczanie się pomiędzy regionami. To swego rodzaju pilotaż, dlatego oferta nie obowiązuje jeszcze na terenie wszystkich kolei samorządowych, które tworzą związek. Jednakże pracujemy nad jej rozbudowaniem. Bardzo uważnie wsłuchiwać się będziemy również przede wszystkim w głosy pasażerów i biorąc je pod uwagę modyfikować bilet – stwierdza.
Niestety, zaproponowana oferta na obecnym etapie, nie jest korzystna dla mieszkańców Gniezna i regionu, a to z powodu braku stycznych stacji, na których pasażer mógłby przesiąść się z pociągu Kolei Wielkopolskich do innego samorządowego przewoźnika. Wyjątkiem jest stacja Kutno, do której oprócz wielkopolskiego samorządowego przewoźnika, docierają składy Kolei Mazowieckich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, a za ich pośrednictwem można dotrzeć np. do Warszawy, Łodzi i większości centralnych i wschodnich województw. Jednak aby dostać się z gnieźnieńskiego dworca do Kutna, potrzeba cierpliwości i przesiadek – najpierw w Poznaniu, a następnie zastępczą komunikacją autobusową między Wrześnią, a Koninem (z powodu remontu linii kolejowej). Biorąc pod uwagę długi czas takiej podróży i związane z nią niedogodności, atrakcyjna w tej promocji wydaje się tylko cena biletu. Jak zapewniają przedstawiciele Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych, prowadzone są rozmowy z innymi przewoźnikami, m.in. Przewozami Regionalnymi, które być może włączą się do samorządowej inicjatywy. Wówczas Wspólny Bilet Samorządowy otworzy mieszkańcom Gniezna i regionu więcej możliwości taniego podróżowania, gdyż PR docierają do większości stacji, na których swój bieg kończą Koleje Wielkopolskie.
Bilet w cenie 38 złotych ważny jest 24 godziny. Można na nim podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw. Koleje samorządowe zrzeszone w ZSPK obsługują dziś ponad 4800 kilometrów linii kolejowych, zatrudniając 6265 pracowników. Liczba wykorzystywanego taboru, wliczając człony elektrycznych zespołów trakcyjnych, wynosi dziś 1473 wagony oraz 43 lokomotywy i stanowi bardzo poważny i stale rosnący udział na polskim rynku kolejowym. W roku 2016 przewoźnicy zrzeszeni w związku przewieźli ponad 133 miliony pasażerów, co stanowiło 46% liczby wszystkich podróżujących koleją w Polsce. Na drugim miejscu znalazły się Przewozy Regionalne (obecnie POLREGIO) z wynikiem 27%, a na trzecim PKP Intercity – 13%.
ALEKSANDER KARWOWSKI