Shadow

Za nami fantastyczny II Piknik Czytelniczy

W ostatnią niedzielę sierpnia w Dolinie Pojednania w Gnieźnie odbył się fantastyczny piknik czytelniczy z wieloma atrakcjami dla dzieci. II Piknik Czytelniczy „Królewskie Gniezno Czyta” przyciągnął w ok. pół tysiąca osób. Bibliotekarze z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna dziękują wszystkim uczestnikom pikniku za to, że w królewskim mieście zakrólowała książka i czytanie.
Podczas pikniku odbyły się m.in. spotkania autorskie, spektakle gwarowe i teatralne, warsztaty animacyjne, zabawy harcerskie, opowieści z walizki i z dalekiej Japonii, magia literatury oraz inne magiczne sztuczki. Piknik był też okazją, żeby podziękować czytelnikom, bez których nie byłoby biblioteki. Czytającym rodzinom z Gniezna zostały wręczone dyplomy. Uhonorowana została także wspaniała Ambasadorka Czytania – Zosia Wróblewska. Jedenastoletnia Zosia jest jak „jednoosobowa agencja reklamowa czytania” – swoją pasją „zaraża” innych. Bibliotekarze cieszą się, że w czasie pikniku mogli jej za to podziękować. Piknik był też okazją, żeby poznać i posłuchać na żywo pisarek literatury dziecięcej. Odbyły się spotkania autorskie z Elizą Piotrowską, Agnieszkę Gadzińską (oraz całą ekipą Myszki Marcysi) i Justyną Bednarek, autorką m.in. „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, które są bardzo lubianą lekturą szkolną. Dlatego też właśnie to kolorowe skarpetki dumnie powiewały nad Doliną Pojednania.
Bardzo dobrze zadziałała też literatura w wydaniu teatralnym – gwarowy Teatrzyk Dudula, Pan Walizka z walizką pełną opowieści, Teatrzyk Kamishibai, Teatr Terminus A Quo z „Lokomotywą” i „Wyprawą na Dziaberlaka”. Rozdano również nagrody książkowe w konkursie na „Książkę bez tytułu” Agnieszki Gadzińskiej. Piknik miał też epilog – jak każda dobra książka. Wieczorem na placu przy pomniku św. Wojciecha odbył się wernisaż wystawy „Portrety Doriana” autorstwa Doriana Kaczmarka. Organizatorzy dziękują wszystkim gościom, współorganizatorom, sponsorom, harcerzom, autorom, autorkom, twórcom i przede wszystkim czytelnikom. II Piknik Czytelniczy odbył się w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury. Część działań przeprowadzono z w ramach akcji „Nie biorę, nie piję… żyję” Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. (bk)