Shadow

Zanim dojdzie do tragedii

Od początku września tego roku w powiecie gnieźnieńskim doszło do 3 pożarów związanych z brudem (sadzami) w przewodach kominowych. Rozpoczyna się bowiem powoli kolejny sezon grzewczy i pierwsze ogrzewania pomieszczeń. Oprócz 3 interwencji we wrześniu strażacy wymieniają też jedną z podobnych interwencji w sierpniu. Strażacy także uczulają na tlenek węgla i zagrożenia związane z tym niebezpiecznym związkiem.
Tych interwencji będzie coraz więcej. Spadek temperatury powoduje uruchomienie pieców. Trzeba pamiętać o okresowych, obowiązkowych przeglądach przewodów kominowych, czy to są przewody wentylacyjne, dymowe czy spalinowe. Musi tego dokonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami – powiedział starszy kapitan Jarosław Łagutoczkin, rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie. Strażacy przypominają także o czadzie (tlenku węgla) – silnie toksycznym, nieorganicznym związku chemicznym. Powstaje on w procesie niepełnego spalania materiałów palnych, gdy w otoczeniu znajduje się niedostateczna ilość tlenu. Do takiej sytuacji może dojść, gdy w mieszkaniu ogrzewanym kotłem węglowym, piecem gazowym czy kominkiem nie działa sprawnie wentylacja, a spaliny cofają się do pomieszczenia. Niestety, tlenek węgla jest substancją niewyczuwalną przez zmysły. Nie można go zobaczyć ani rozpoznać po zapachu, co czyni ten związek jeszcze bardziej niebezpiecznym.  – Co roku alarmujemy i ostrzegamy przed czadem społeczeństwo. To gaz niewyczuwalny przez zmysły. Podstawową sprawą jest utrzymywanie instalacji grzewczych w stanie zdatnym do użytkowania. Taka instalacja musi być poddawana okresowym przeglądom. W naszych domach zapewniona musi być odpowiednia wentylacja, szczególnie w tych pomieszczeniach, gdzie znajdują się źródła ciepła. Nie mogą być zatykane tak zwane kratki wentylacyjne, także w drzwiach do łazienek. Pamiętajmy też o rozszczelnianiu okien – powiedział młodszy brygadier Adam Domagalski, kierownik Sekcji Kontrolno-Rozpoznawczej KP PSP w Gnieźnie i dodał: – Spotykamy się podczas akcji, że w kotłowniach domów bardzo często panuje bałagan. W biskim sąsiedztwie pieców składowane są materiały palne – drewno, kartony. W środę, 18 września w ten sposób powstał pożar w Sroczynie, gmina Kiszkowo. Zapaliły się w jednym z obiektów materiały palne składowane właśnie blisko pieca. Apelujemy też o porządek w kotłowniach. Ważne jest także zachowanie w momencie powstania pożaru. Pamiętajmy o zamykaniu za sobą drzwi i okien, czyli o odcinaniu dopływu powietrza do pomieszczenia objętego pożarem oraz szybkiego powiadomienia służb. Daje to nam możliwość bezpiecznej ewakuacji i czas na podjęcie szybkiej interwencji przez strażaków. Natomiast w przypadku podejrzenia o wydobywanie się tlenku węgla warto pootwierać okna i wywietrzyć mieszkanie.
Coraz powszechniej stosowne są w obiektach czujki tlenku węgla. Warto pomyśleć o czujce dualnej, która również wykrywa dym. – Warto zaopatrzyć się w czujniki tlenku węgla, które są skuteczne w jego wykrywaniu. Zachęcamy do zakupu takich czujników. To urządzenie kosztuje kilkadziesiąt złotych, a może uratować nam życie – powiedział mł. bryg. Adam Domagalski, kierownik Sekcji Kontrolno-Rozpoznawczej KP PSP w Gnieźnie. – Zdarza się nam wyjechać do akcji, gdzie zadziałała czujka czadu czy węgla, ale powodem było tylko rozładowanie baterii. Apelujemy więc, by przed sezonem wymieniać w tych czujkach baterie – zaakcentował na koniec st. kpt. Jarosław Łagutoczkin, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Gnieźnie.
JAROSŁAW WALERCZAK