Shadow

Zapraszamy na „Pochód z niedźwiedziem”


Zwyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny znany jest wszystkim. W Czerniejewie zwyczajowi temu od lat towarzyszy dodatkowa atrakcja: „Koniki”, „Pochód z niedźwiedziem” lub po prostu „Niedźwiedź”. Również w tym roku tradycji stanie się zadość. Co ciekawe, z roku na rok organizatorzy zaskakują mieszkańców atrakcjami towarzyszącymi wydarzeniu. Czym zaskoczą w tym roku? Trasa pochodu przebiegać będzie szlakiem… czerniejewskich misiów!
W Wielkanocny Poniedziałek (17 kwietnia) uliczkami Czerniejewa ponownie będzie przechadzał się niedźwiedź, prowadzony na postronku przez niedźwiednika. Zwyczajowo też wśród przechodniów pojawią się barwne postaci, m.in. kominiarz, żandarm, bocian, czy konik, które będą psocić i figlować. Dlatego warto pamiętać, by na wydarzenie wziąć ze sobą kilka monet, w przeciwnym wypadku porcja sadzy od kominiarza dostanie się każdemu, kto poskąpi grosza do puszki. Z pewnością nie zabraknie też „śmigusowych” akcentów – zgodnie z zasadą „lanego poniedziałku” w rozbawionym tłumie mogą pojawić się śmiałkowie, którzy będą polewali uczestników pochodu wodą. Jak zawsze przemarsz pochodu wzbogaci muzyka lokalnej kapeli ludowej, a nad bezpieczeństwem będzie czuwać miejscowa policja.
W tym roku na mieszkańców i przyjezdnych czeka prawdziwa niespodzianka. Wszystko za sprawą pomysłowości czerniejewian i otwartości władz miasta. – Pod koniec 2015 roku zorganizowaliśmy spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami Czerniejewa, w trakcie którego chcieliśmy wsłuchać się w głos mieszkańców, dowiedzieć się jakie inwestycje są potrzebne i oczekiwane. Podczas tego spotkania padło wiele ciekawych propozycji również względem promocji, m.in. pomysł na wybudowanie na terenie naszego miasta kilka ławo – huśtawek, żeby można było się „pobujać”, w myśl hasła „Zabujaj się w Czerniejewie” oraz Szlak Turystyczny Misiów, który by nawiązywał bezpośrednio do „Pochodu z niedźwiedziem”. Taki szlak misiów właśnie powstaje i z pewnością stanie się swoistą ciekawostką turystyczną, która przyczyni się do rozwijania i propagowania naszego sztandarowego wydarzenia – mówi Tadeusz Szymanek, burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo. Rzeźby czerniejewskich misiów posadowione zostały w ubiegłym tygodniu, można je spotkać: przy ul. Pałacowej („Cafe 33”, „grobla” oraz targowisko), przy Placu Wiosny Ludów (Rynek), przy ul. Szkolnej (wejście na teren szkoły), przy ul. Poznańskiej (Urząd Miasta i Gminy Czerniejewo), przy ul. Armii Poznań (Orlik), a także przy ul. Ks. Prymasa St. Wyszyńskiego (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Czerniejewo).
I właśnie w tym roku po raz pierwszy „Pochód z niedźwiedziem” podążał będzie Szlakiem Misiów – będzie to również oficjalny debiut nowej, czerniejewskiej atrakcji. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14 przy świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerniejewie. W imieniu organizatorów – burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo, Samorządu Mieszkańców Miasta Czerniejewo, Ludowego Klubu Sportowego Czarni Czerniejewo i Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerniejewie – serdecznie zapraszamy! (ks)