Shadow

Zatańczmy wszyscy dla małej Olimpii

{CAPTION}
Stowarzyszenie „Żyrafa” działające przy Szkole Podstawowej nr 6 oraz Starostwo Powiatowe zachęcają wszystkich gnieźnian i mieszkańców regionu do przyłączenia się do szczytnej akcji charytatywnej połączonej ze świetną zabawą.
Olimpia Niewiadomska ma zaledwie półtora roku, jednak czas ten naznaczony jest wieloma cierpieniami. Z powodu wczesnego przyjścia na świat musiała przejść cztery operacje, podczas których straciła niemal całe jelito cienkie i część grubego. Cierpiąc na „zespół krótkiego jelita” jest żywiona pozajelitowo przez pompę. Jednak lekarze dają nadzieję na powrót do zdrowia i żywienie doustne, ale do tego potrzebna jest pomoc szerszej grupy ludzi. Taką pomoc niesie Stowarzyszenie „Żyrafa”, które w ramach akcji „Serce sercu” koordynuje pomoc zbierania środków na rzecz chorych małych gnieźnian. Tym razem ramie w ramię ze stowarzyszeniem staje Starostwo Powiatowe.– Włączamy się w tę akcję w sposób oczywisty – podkreśla Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – Dodatkowy bodźcem jest to, że Olimpia to córka jednej z naszych pracownic i mam nadzieję, że osiągniemy ten cel, bo leczenie małej córeczki jest bardzo kosztowne. Do tej pory finansowane było przez NFZ, teraz finansowanie jest już ograniczone, a jeden zastrzyk kosztuje 8 tys. zł, to przekracza możliwości rodziców. Liczymy, że społeczność powiatu otworzy swoje serca na los małej Olimpii.
Koordynatorami akcji charytatywnej z ramienia stowarzyszenia są jego członkowie – Michał Dziel i Kamil Murch, którzy spotkali się ze starostą i dziennikarzami, by zaapelować o wspólne działanie na rzecz małej Olimpii. – Dziękujemy starostwu za pomoc, bo jesteśmy małą organizacją, mamy tylko siebie, czyli zasoby ludzkie, a brakuje nam narzędzi i zasobów do organizacji akcji. Dzięki pani staroście mamy możliwość zorganizowania przebieranego baliku dla wszystkich dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 – przedstawia pierwszą akcję charytatywną dla Olimpii Michał Dziel. – Dochód z baliku będzie przekazany na leczenie Olimpii. Bilet kosztuje skromne 2 złote, ale przy 400 osobach jest to poważna kwota – zaznacza.
Dzięki pomocy starostwa stowarzyszenie będzie mogło korzystać z auli w I Liceum Ogólnokształcącego. – Na drugie wydarzenie zapraszamy już wszystkich gnieźnian, w niedzielę 19 lutego w „pomniku” odbędzie się maraton Zumby. Startujemy od godziny 18 i będziemy ćwiczyć i tańczyć przez 2,5 godziny. Wstęp będzie wynosił 20 złotych, a zgodnie z naszą tradycją – 100 procent funduszy przeznaczamy na dzieci – zapewnia Michał Dziel. – O małej Olimpii dowiedzieliśmy się przez przypadek. Znając jej mamę dowiedzieliśmy się o schorzeniu i od razu zaczęliśmy działać. Na początku małymi kroczkami, teraz startujemy z większymi akcjami, a niebawem ruszymy z naprawdę dużymi – zdradza Kamil Murch. – Liczymy na każdą złotówkę. Choć to symboliczna kwota, to może z niej uzbierać się góra, która wspomoże malutką w dalszym leczeniu.
O pożytku i nadziei jakie niesie Stowarzyszenie „Żyrafa” świadczyć mogą choćby same liczby. Akcja ratowania dotkniętego nowotworem oka małej Hani przyniosła w 10 miesięcy stowarzyszeniu 36 700 zł. Pomoc małej Marcie przyniosła w 4 miesiące 122 300 zł. – To są potężne pieniądze, nawet w najśmielszych marzeniach nie oczekiwaliśmy takiego wsparcia – nie kryje Michał Dziel. Teraz przychodzi czas na pomoc kolejnej małej gnieźniance, która jak mówią wolontariusze, uśmiechem odwdzięcza się za okazywaną pomoc.
ALEKSANDER KARWOWSKI