Shadow

Zmień sobie Gniezno. Znamy projekty mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego

Milion złotych mogą rozdysponować gnieźnianie w kolejnej odsłonie Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna. Z 16 pomysłów mieszkańców do głosowania zakwalifikowano ostatecznie 11. Czego pragną mieszkańcy? Ponownie w projektach przodują inwestycje sportowe, rekreacyjne i ekologiczne.
Głosowanie w budżecie obywatelskim odbędzie się w tym roku, a zwycięskie projekty zostaną wpisane do realizacji w przyszłorocznym budżecie miasta. Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, zaprezentował 11 wybranych do głosowania pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. Z przyczyn merytorycznych 5 projektów zostało ocenionych negatywnie i po weryfikacji urzędników zostały odrzucone. – Przypominam, że każdy projekt musiał zostać zgłoszony przez mieszkańca Gniezna, dotyczyć terenu należącego do miasta i zostać jeszcze poparty przez odpowiednią liczbę mieszkańców – powiedział prezydent na wstępie prezentacji projektów, które przeszły do kolejnego etapu. Budżet Obywatelski Miasta Gniezna na rok 2024 dzieli się, jak w poprzedniej edycji, na dwie pule środków: dużą i małą. W puli dużej (środków tu jest 800 tys. zł) rywalizować będą ze sobą droższe inwestycje infrastrukturalne (tzw. projekty twarde), natomiast w małej puli (200 tys. zł) o względy mieszkańców będą prosić społeczne i tańsze (tzw. projekty małe).
Oto lista zakwalifikowanych projektów z „dużej puli”:
– „Ułatwmy życie osobom niepełnosprawnym i matkom z dziećmi w wózkach na Rynku i Tumskiej”: projekt zakłada wytyczenie i wybudowanie szlaków z gładkiego szlifowanego bruku na Rynku i ulicy Tumskiej, umożliwiających osobom niepełnosprawnym i matkom z dziećmi w wózkach łatwiejsze poruszanie się w tych obszarach.
– „Przeszkody dla sprawności”: projekt zakłada stworzenie trasy przeszkód OCR, pozwalającej mieszkańcom rozwijać swoją sprawność fizyczną. Trasa będzie dostępna dla dzieci i dorosłych.
– „Napij się, na zdrowie! Zdroje wody pitnej w Gnieźnie”: projekt zakłada postawienie zdrojów wodnych – „poidełek” w kilku popularnych lokalizacjach miasta. Ma to zachęcić mieszkańców i turystów do zrezygnowania z wody butelkowej na rzecz tej pitnej, z kranów.
– „Centrum sportowo-rekreacyjne na Dalkach – etap II”: rozbudowa centrum sportowo-rekreacyjnego na Dalkach, w tym budowa boisk do siatkówki plażowej oraz placu zabaw dla dzieci.
– „Park kieszonkowy na Skiereszewie”: przewiduje wytyczenie ścieżek, budowę krawężników, nasadzenia drzew i krzewów, a także instalację ławek, hamaków, koszy na śmieci i altany.
Tak prezentuje się lista projektów z „puli małej”:
– „Radarowy Wyświetlacz Prędkości”: inicjatywa mająca na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych poprzez zainstalowanie radarowych wyświetlaczy prędkości w strategicznych punktach miasta. Urządzenia mają informować kierowców o przekroczeniu prędkości i motywują do przestrzegania ograniczeń.
– „Pomoc bezdomnym kotom niesiemy – leczymy, kastrujemy”: inicjatywa wspierająca bezdomne koty poprzez dokarmianie, sterylizację oraz zapewnienie opieki weterynaryjnej we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
– „Altanka i miejsce na ognisko na Dalkach”: budowa altanki ze stołami dla mieszkańców osiedla oraz wyznaczenie i budowa miejsca na ognisko.
– „Wiata rowerowa przy Szkole Podstawowej nr 8”: projekt zakłada postawienie zadaszonej wiaty rowerowej przy Szkole Podstawowej nr 8, pozwalając na pomieszczenie kilkudziesięciu rowerów.
– „Ławki na fyrtlu”: projekt zakłada zakup i instalację ławek parkowych w centrum miasta oraz na ulicach o dużym natężeniu ruchu pieszych.
– „Zieleń na Piekarach”: zadanie przewiduje nasadzenie kilkudziesięciu nowych drzew na ulicach osiedla Piekary.
Głosowanie w Budżecie Obywatelskim Miasta Gniezna potrwa od 5 do 31 września. Ogłoszenie wyników odbędzie się 10 października. – Budżet Obywatelski to jest dobra inicjatywa, która przyjęła się w naszym mieście i od lat zadania z niego są realizowane. Wiele ciekawych projektów już w jego ramach powstało, a jakie powstaną w przyszłym roku, dowiemy się jesienią – mówi prezydent miasta. ALEKSANDER KARWOWSKI