Shadow

Zniczodzielnie przy gnieźnieńskich cmentarzach

Na gnieźnieńskich cmentarzach stanęły Zniczodzielnie. To inicjatywa gnieźnieńskiej Młodej Lewicy, którą poprał prezydent Gniezna. Szafki, które mają służyć dzieleniu się zniczami będą czynne do 21 listopada.
O zorganizowanie takich szaf, wnioskowała Aleksandra Szczepaniak z Młodej Lewicy, odwołując się do podobnych inicjatyw realizowanych w innych miastach. Działanie ma na celu dbanie o środowisko. Chodzi o to, żeby niepotrzebne oprawy znicza trafiły do znioczodzielni zamiast do śmietnika. Z tego miejsca osoba potrzebująca, która nabyła jednie nowy wkład, może zabrać oprawę znicza i wykorzystać go ponownie. – Dzięki uprzejmości zarządcy cmentarzy uzyskaliśmy zgodę na próbne postawienie 3 zniczodzielni. Naszą wspólną ideą jest promowanie ekologicznych zachowań i ponownego wykorzystania rzeczy, w tym przypadku zniczy, które bez problemu mogą jeszcze być wykorzystane – mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz.
Same zniczodzielnie to szafy, które wcześniej służyły na odzież roboczą. Pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej je odnowili i umieścili dodatkowe półki. Stanęły przy trzech gnieźnieńskich nekropoliach: cmentarz św. Piotra – przy schodach, cmentarz św. Krzyża – przy głównej bramie, cmentarz św. Wawrzyńca- przy wejściu od ul. Kadłubka. W ramach współpracy za porządek przy zniczodzielniach w czasie ich funkcjonowania będzie odpowiedzialna administracja cmentarzy. Już teraz pragniemy apelować do wszystkich użytkowników zniczodzielni, aby również dbali o porządek w ich otoczeniu. (inf. prasowa)