Wystarczyła głowa pełna pomysłów, dobre chęci i umiejętność współpracy – wszystkie te trzy aspekty połączyły mieszkańców sołectwa Rakowo (gmina Czerniejewo), którzy wspólnymi siłami zrealizowali projekt pn. „Od Rakowa Wierzbowego do Rakowa Olenderskiego” – kompleksowy program rozbudowy infrastruktury sportowej, kulturalnej oraz edukacyjnej na obszarze Sołectwa Rakowo. Zaangażowanie mieszkańców zostało docenione – projekt został nagrodzony w konkursie „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich” – XVII edycja 2016 roku.
Projekt „Od Rakowa Wierzbowego do Rakowa Olenderskiego” – kompleksowy program rozbudowy infrastruktury sportowej, kulturalnej oraz edukacyjnej na obszarze Sołectwa Rakowo składał się z trzech etapów. – Pierwszym elementem było stworzenie ścieżki rekreacyjno – dydaktyczno – sportowej, która została poprowadzona starą drogą Lipki – Rakowo; przy tej drodze zostały ustawione urządzenia do ćwiczeń i tablice informacyjne, opowiadające historię Rakowa, Olendrów itd. Można się tą ścieżką przejść na spacer, aktywnie spędzić czas, a przy okazji dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Drugim elementem było zagospodarowanie terenu na swoiste miejsce rekreacji, na którym wybudowano boisko do piłki siatkowej plażowej, posadowiono stoły i wyznaczono miejsce na ognisko. Tutaj warto dodać, że mamy w Rakowie drużynę siatkarską i faktycznie w sezonie na tym boisku przynajmniej raz w tygodniu jest rozgrywany mecz przy pełnym składzie. Trzecim elementem tego projektu był pomysł na multimedialną świetlicę, uzbrojoną w Internet, otwartą dla mieszkańców sołectwa. Pomysł polega na tym, że każdy mieszkaniec sołectwa ma dostęp do świetlicy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu; ten dostęp jest realizowany przez klucze elektroniczne wraz z rejestratorem, tak więc każdy mieszkaniec może przyjść, „odbić się” przy drzwiach i wejść sobie do świetlicy kiedy chce. W celu ochrony własności rzeczy, które znajdują się w tej świetlicy, całość jest monitorowana wizyjnie i nagrywana. Mieszkańcy używający tej świetlicy mają oczywiście tego świadomość. Póki co, w tym roku mieliśmy około 700 wejść, co jest najlepszym dowodem na to, że projekt działa – tłumaczy Jakub Bieńkowski, prezes Stowarzyszenia Rakowo. Na uwagę zasługuje również wyposażenie świetlicy, które zadziwia dzięki hojności zarówno władz gminy, ale przede wszystkim samych mieszkańców. To właśnie mieszkańcy zadbali m.in. o piłkarzyki, telewizor, tuner, wzmacniacz i głośniki, zorganizowali także tzw. „kącik dla dzieci”. Oprócz tego goszczący w pomieszczeniu mają do dyspozycji kuchnię i toaletę.
Ponieważ Stowarzyszenie Rakowo oficjalnie zaczęło funkcjonować dopiero pod koniec 2016 roku, projekt mieszkańców do konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich” ogłoszonym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego zgłoszony został pod egidą Gminy Czerniejewo. I to właśnie Gmina Czerniejewo otrzymała za ten projekt nagrodę w wysokości 8 000 zł. Burmistrz Tadeusz Szymanek podjął jednak decyzję, że pieniądze w całości zostaną przeznaczone sołectwu, jako dodatkowe pieniądze (nie uszczuplając z tego tytułu Funduszu Sołeckiego). Oficjalne przekazanie nagrody dla Sołectwa Rakowo nastąpiłow środę, 28 grudnia podczas sesji Rady Miasta i Gminy Czerniejewo. Czek, okolicznościową pamiątkę i dyplom uznania od władz gminy odebrali: Jan Strzykała – sołtys Rakowa,Jakub Bieńkowski – prezes Stowarzyszenia Rakowo i Dariusz Wróbel – członek zarządu Stowarzyszenia Rakowo.
Okazuje się, że sami mieszkańcy już mają pomysł na przeznaczenie nagrody. – W związku z projektem, do którego startujemy w przyszłym roku, a który będzie polegał m.in. na remoncie świetlicy, chcielibyśmy te pieniądze przeznaczyć na ogrzewanie, które pozwoli na efektywniejsze używanie świetlicy w sezonie grzewczym. Teraz pomieszczenia świetlicy dogrzewamy tylko kominkiem – informuje Dariusz Wróbel, członek zarządu Stowarzyszenia Rakowo.
KINGA STRZELEC