Shadow

„Życia mała garść”. Wyjątkowy przegląd twórczości scenicznej

W gnieźnieńskim Teatrze Fredry w minionym tygodniu odbył się XII Wiosenny Przegląd Twórczości Scenicznej Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną „Życia mała garść”. Organizatorem wydarzenia był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Gnieźnie. W przeglądzie, który wrócił na deski teatru po trzech latach przerwy, wystąpiły zespoły reprezentujące placówki szkolno-wychowawcze i opiekuńcze z regionu.
Przegląd „Życia mała garść” to niezwykłe wydarzenie kulturalne. Jest to bowiem prezentacja talentów scenicznych, artystycznych wyjątkowych wykonawców: niepełnosprawnych intelektualnie dzieci i młodzieży. – Wszystkim uczestnikom życzę wielu ciekawych wrażeń; pamiętajcie, że jest to czas zabawy, a „Życia mała garść” to wcale nie taka mała garść, to duża garść życia. Wasza obecność tutajmówi nam, że miejsce na scenie jest dla każdego, każdy ma prawo wyrażać się artystycznie – powiedział przed rozpoczęciem przeglądu Tadeusz Chojnacki, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego nr 1 w Gnieźnie. Zespoły na scenie zaprezentowały ciekawe pomysły na różne formy wyrazu artystycznego, scenografię, czy dynamiczne układy choreograficzne. – Myślę, że dzieci są zadowolone, jest to dla nich bardzo ważne, ponieważ to co potrafią, zaprezentowały na profesjonalnej, teatralnej scenie. One bardzo długo pracują na ten dzień występu, przygotowują się niekiedy po dwa, trzy miesiące. Wszystkim się podobało, było barwnie, kolorowo. Jestem usatysfakcjonowana, że ten wielki trud, aby to przedsięwzięcie zorganizować, z pomocą koleżanek i kolegów z mojego ośrodka, dał taki wspaniały efekt – powiedziała organizatorka Anna Kaliszewicz z SOSW nr 1 w Gnieźnie. Przegląd form scenicznych to także integracja. – Dużym walorem jest też, że rodzice mogą zasiąść na widowni i obejrzeć swoje dzieci w prawdziwym teatrze. Tutaj każdy odnosi sukces – dodała Anna Kaliszewicz.
A skąd pomysł na organizację przeglądu twórczości scenicznej uczniów, podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną? – Jako nauczycielka przygotowałam dzieci do występów i byłam na różnych, podobnych fantastycznych imprezach. Zapragnęłam, żeby takie imprezy odbywały się w Gnieźnie. Piętnaście lat temu nie było takich wydarzeń dużo, teraz sytuacja już się zmieniła. Wówczas mieliśmy wsparcie wielu osób, niektóre zostały z nami do dziś; gdyby nie to wsparcie, z pewnością wymiar tego wydarzenia byłby bardziej skromny. Dziękuję im za to, że są nadal z nami – powiedziała Anna Kaliszewicz.
Na scenie niepełnosprawni intelektualnie artyści zaprezentowali swoje umiejętności w różnych formach, od grup tanecznych po solowe wokalne występy; każde spotkały się z żywiołową reakcją publiczności. Każda prezentacja pokazała ogromny potencjał artystyczny, pasję, determinację i zaangażowanie tych niezwykłych artystów. Wszystkie wykonania były wręcz perfekcyjnie przygotowane. Twórczość ta dotykała najważniejszych dziedzin życia, zasad i wartości oraz nadziei. Ze sceny tego dnia, oprócz walorów dotyczących samej sztuki, jej wielkości, popłynęło ważne przesłanie: osoby z niepełnosprawnością czują i przekazują emocje podobnie, jak my; są w tym co robią autentyczne i otwarte, a niepełnosprawność nie stanowi przeszkody w rozwijaniu talentów, w tym artystycznych. W kuluarach można było usłyszeć wielokrotnie, że tego typu wydarzenia mają wpływ na zmianę w społeczeństwie stereotypowych zachowań w stosunku do osób z niepełnosprawnością, także intelektualną. Przegląd „Życia mała garść” był pełen wzruszeń i radości, udowodnił, że pewnego rodzaju terapia poprzez sztukę jest także ważna. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała m.in. nasza redakcja. (kz)