Shadow

Życie i twórczość Doris Lessing w ramach Rocznicowego Czytania

Noblistka, mająca romans z ideami komunizmu, którego wyrzekła się po radzieckiej interwencji na Węgrzech w 1956 roku, postać wielowymiarowa, twórczyni potężnej prozy. „Jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń” – napisano w oświadczeniu, przyznając jej największą literacką nagrodę. O życiu i twórczości Doris Lessing opowiadała w ramach Rocznicowego Czytania Irmina Kosmala z Kuźni Literackiej.
Od 2013 roku trwają w całej Polsce „Rocznicowe Czytania”, czyli wspólna akcja czytelnicza miłośników literatury, którzy z okazji przypadającej rocznicy, przypominają postacie i dzieła literackie z tą datą związane. W Gnieźnie w akcji bierze udział „Czytelnia na piętrze” działająca w I LO, a kolejna odsłona akcji, która miała miejsce 13 kwietnia, dotyczyła noblistki Doris Lessing, której życie i twórczość słuchaczom przedstawiła Irmina Kosmala, krytyk literacki z Kuźni Literackiej. – W moim wykładzie opieram się o jej dwutomową, bardzo wnikliwą autobiografię pn. „Pod skórą”, w której opowiada ona o losach swojej rodziny, ale przede wszystkim przybliża czytelnikom swoją postać. Robi to w sposób bardzo drastyczny, ponieważ mierzy się sama ze sobą, obnaża swoje najintymniejsze szczegóły z życia. Czasem bolesne, trudne, związane z dzieciństwem, odrzuceniem przez matkę i brakiem akceptacji przez rodziców – zdradziła tuż przed wykładem I. Kosmala. – Jej życie to też borykanie się z dorosłością, cielesnością i własną tożsamością. Jej życiorysem można obdarować kilka osób. To barwna postać, a co ciekawe – choć nigdy nie skończyła nawet szkoły średniej, to została doceniona na najwyższym szczeblu. Dostała Nobla, co prawda, w wieku 80 lat, ale to sukces, bo dostała tę nagrodę za całokształt pisarski – dodaje.
Spotkanie z twórczością pisarki spotkało się z dużym zainteresowaniem miłośników literatury i kultury w ogóle. Jak zdradziła Irmina Kosmala, w październiku w ramach akcji czytelniczej, omówi życie i twórczość innej pisarki – Virginii Woolf. (ak)