Shadow

„Życie przemija, pamięć pozostaje”


W czwartek, 23 lutego w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Czerniejewo odbyło się spotkanie promujące książkę pt. „Życie przemija, pamięć pozostaje” – wyjątkową pozycję, powstałą pod redakcją Szczepana Kropaczewskiego, będącą zbiorem wspomnień obecnych i byłych mieszkańców Ziemi Czerniejewskiej.
Pomysł, by powstał zbiór wspomnień mieszkańców Czerniejewa i okolic, narodził się spontanicznie, nagle i nieoczekiwanie. – W roku 2015 zostałem zaproszony do Nekli na promocję książki pt. „Za to, że byli Polakami”, będącej zbiorem wspomnień mieszkańców tego miasta i okolicy wydanych pod redakcją Jerzego Osypiuka. To wstrząsający dokument. Każdy z uczestników spotkania otrzymał bezpłatnie egzemplarz. Nie ukrywam, że ja swój przeczytałem błyskawicznie, a następnie pożyczyłem innym, aby i oni mogli zapoznać się z historią, która szczęśliwie nas samych ominęła, ale której my, żyjący tu i teraz, jesteśmy zobowiązani oddać hołd i postarać się o przekazanie jej potomnym poprzez spisanie i rozpropagowanie. W posiadanie tej książki wszedł również Henryk Waligórski, pochodzący ze wspomnianej Nekli mieszkaniec Czerniejewa, który pozostając pod ogromnym wrażeniem książki, zgłosił pomysł stworzenia czegoś podobnego dla naszego miasta i okolicy. Inicjatywa została zgłoszona władzom gminy Czerniejewo i działającej przy nich Radzie Seniorów, której obaj jesteśmy członkami. Pomysł spotkał się z akceptacja i został przyjęty z prawdziwym entuzjazmem – wspomina Szczepan Kropaczewski. Pierwsze robocze spotkanie inaugurujące prace przy tworzeniu czerniejewskiego dzieła, odbyło się 3 marca 2016 roku; wówczas powołano specjalny zespół, który miał się zająć odszukaniem osób, które mogłyby podzielić się swoimi wspomnieniami sprzed lat. Na czele zespołu, w roli redaktora prowadzącego stanął Szczepan Kropaczewski. Dzisiaj przyznaje, że prace nad powstaniem książki nie zawsze szły gładko. – Organizowane były spotkania z ludźmi, podczas których zdarzały się również sytuacje przykre, gdy na przykład byłem umówiony na dzień i godzinę, a napotykałem zamknięte drzwi; niektórzy po wcześniejszym umówieniu, w ostateczności wprost odmawiali spotkania. To było przykre, bo człowiek chciał zrobić coś dla innych, w dobrej wierze, a napotykał kompletne niezrozumienie. Na szczęście były osoby, które chętnie brały udział w procesie tworzenia tej książki i to właśnie dzięki nim dzisiaj ta książka istnieje – mówi Szczepan Kropaczewski.
Zaangażowanie i praca twórców pozycji zaowocowały wydaniem wyjątkowej pozycji: książka liczy prawie 300 stron i zawiera 40 rozdziałów, opatrzonych archiwalnymi fotografiami. – Są to relacje ludzi będących świadkami historii najrozmaitszej: z czasów wojny i z czasów powojennych. Są to na przykład relacje osób, którzy przeżyli obóz, którzy przeżyli zsyłki. Jest też dużo ciekawostek, na przykład wspomnienie dotyczące skarbów ukrytych w Państwowym Domu Dziecka w Czerniejewie – wylicza redaktor prowadzący i zachęca do sięgnięcia po pozycję. – Nie jest to bajka, nie jest to coś wymyślonego, są to relacje żywych ludzi, którzy przekazują wiadomości: dobre i złe, ale zawsze prawdziwe – podkreśla.
Książka „Życie przemija, pamięć pozostaje” znalazła ogromne uznanie w oczach władz Miasta i Gminy Czerniejewo. – Jesteśmy dumni, że taka instytucja, jaką jest Rada Seniorów, funkcjonuje i ma tak świetne pomysły. Dumą napawa nas wszystkich również to, że dzisiaj możemy to wspaniałe dzieło zaprezentować – powiedział Tadeusz Szymanek, burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo. – Wielokrotnie powtarzałem, że pewne rzeczy nam po prostu umykają, jesteśmy coraz starsi, czasem pamięć zawodzi, dlatego warto pamiętać o tym, że powinniśmy dzielić się tym, co posiadamy w swoich archiwach. Myślę, że dzisiaj dla nas, dla naszych dzieci i dla naszych wnuków ważne jest, aby historię kultywować i ją szanować – mówił burmistrz, dziękując jednocześnie wszystkim, którzy pracowali nad wyjątkową publikacją, za zaangażowanie i trud włożony w jej stworzenie.– Myślę, że dla wszystkich mieszkańców, i tych starszych i tych młodszych, powinna to być ważna pozycja. Jest to książka, która z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom.– stwierdza Jan Kulpiński, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo.
Spotkanie promujące zbiór wspomnień odbyło się 23 lutego w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Czerniejewo. Była to doskonała okazja, by porozmawiać z twórcami, jak i bohaterami publikacji, tego dnia można było również otrzymać egzemplarz wraz z okolicznościowym wpisem m.in. od redaktoraprowadzącego przedsięwzięcie.
Osoby, które nie mogły pojawić się na spotkaniu, a chciałyby wejść w posiadanie publikacji, mogą ją zakupić w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Czerniejewo. Dodatkowo w piątek, 10 marca o godzinie 11 w bibliotece odbędzie się spotkanie ze Szczepanem Kropaczewskim, który z chęcią oprawi książkę specjalną dedykacją.
Mamy również niespodziankę dla naszych Czytelników. Zachęcamy do nadesłania listownie lub mailowo (redakcja@przemiany.gniezno.pl <mailto:redakcja@przemiany.gniezno.pl>), albo dostarczenia osobiście do naszej redakcji (ul. Lecha 10, 62-200 Gniezno) krótkiego wspomnienia związanego z gminą Czerniejewo: może to być wspomnienie urokliwego miejsca, a może relacja z udziału w ciekawym wydarzeniu. Najciekawsza historia zostanie nagrodzona egzemplarzem książki „Życie przemija, pamięć pozostaje”. Termin nadsyłania wspomnień upływa 17 marca. Wyniki podane zostaną w „Przemianach na Szlaku Piastowskim” 21 marca 2017 roku.
KINGA STRZELEC