Shadow

Rowery od Fundacji Eco Textil


W piątek, 21 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Gnieźnie nastąpiło uroczyste przekazanie dwóch trójkołowych rowerów, które pozwolą podopiecznym placówki aktywnie spędzać czas, przy jednoczesnym wspomaganiu procesu tzw. rehabilitacji czynnej. Sponsorem darowizny, o łącznej wartości około 5 000 zł, jest Fundacja Eco Textil ze Skarżyska – Kamiennej.
Fundacja Eco Textil Dzieciom Niepełnosprawnym od Was dla Was powstała w lutym 2012 roku. Jej celem jest m.in. wspieranie dzieci, dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnością. Najpopularniejszą formą niesienia pomocy jest właśnie fundowanie rehabilitacyjnego sprzętu, w tym rowerów rehabilitacyjnych. – Fundacja Eco Textil pozyskuje środki ze zbiórki odzieży używanej z pojemników, które są rozstawione w wielu polskich miastach i wsiach. Część zysków, pozyskana ze zbiorów tej odzieży, jest przekazywana fundacji i w ramach tych środków staramy się pomagać dzieciom niepełnosprawnym, na przykład poprzez przekazywanie trójkołowych rowerków – mówi Karolina Mitoraj, przedstawiciel fundacji. Fundacja Eco Textil pomaga zarówno osobom prywatnym, jak i ośrodkom. Aby otrzymać rower należy napisać specjalne podanie i przesłać je na adres fundacji. Niestety, z powodu dużego zapotrzebowania na tego rodzaju wsparcie, czas oczekiwania na darowiznę czasem jest bardzo długi. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Gnieźnie o możliwości pozyskania rowerków dowiedział się ponad dwa lata temu. – Jeden z naszych wychowawców, Mariusz Nawrocki przed kilku laty znalazł informację, że istnieje Fundacja Eco Textil, która funduje dzieciom niepełnosprawnym rowerki rehabilitacyjne. Natychmiast, kiedy posiedliśmy tę informację, podjęliśmy działania: zwróciliśmy się do fundacji z prośbą. Na nasz list odpisano pozytywnie – wspomina K.Kropidłowska, dyrektor ośrodka.
Mimo że na przekazanie rowerów trzeba było nieco poczekać, to jednak było warto. W ramach darowizny gnieźnieńska placówka otrzymała dwa rowery: zgrabne i stabilne, każdy na trzech kołach i z poręcznym bagażnikiem, ale – co najważniejsze – przystosowane dla dzieci niepełnosprawnych. Ich oficjalne wręczenie nastąpiło w piątek, 21 kwietnia i zostało połączone z zajęciami dotyczącymi bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz z pokazem break – dance. Oczywiście, tego dnia nie zabrakło również „testów w terenie” – podopieczni ośrodka mogli sprawdzić nowy sprzęt na dziedzińcu przy placówce. Chętnych do pierwszej jazdy nie brakowało. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo nasze dzieci do tej pory miały jeden rowerek i to taki mocno używany, właściwie skonstruowany przez nas samych. Teraz otrzymały dwa fajne rowery, które pozwolą im na spacery, na korzystanie z terenu przy szkole i z terenów sąsiadujących z naszym ośrodkiem, na przykład przy jeziorze Winiary. Nasze dzieci z tego prezentu będą miały bardzo dużo radości –powiedziała Kamilla Kropidłowska, dyrektor SOSW nr 1.
KINGA STRZELEC